Се споија источна и западна Европа: Вучиќ и Борисов го пуштија Коридор 10

Источниот крак на Коридорот 10 денеска официјално беше пуштен во употреба во Србија. На прославата присуствуваше државниот врв на Србија предводен од претседателот Алекандар Вучиќ како и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Граѓаните добиваат нов автопат во должина од 86,9 километри од Ниш до Градина, односо до граничниот премин со Бугарија. Оваа оддалеченост ќе биде поминува за околу 50 минути.

Како што јавува Курир.рс во своето обраќање Вучиќ проговорил и бугарски, па што Борисов вратил „врло лепо“ се качил на бината и срдечно се прегрнале.

Во балкански дух за атмосферата на настанот се погрижи оркестар составен од тапани и трубачи.

ФОТО.Курир.рс

Прочитајте и...  Кај членови на едно семејство од 10 позитивни, само еден е со симптоми

Прочитај повеќе

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20тина случаи со ковид-19

Слободен печат

Кандидатите за ректор на УКИМ бараат да прекине постапката за избор на ректор

Слободен печат

Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Обраќање на Николовски: Сите имаме мајки, роднини и блиски кои може да го загубат животот од овој вирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Троцифрена бројка на заразени, а Филипче и Заев ни велат ја победиле заразата

Слободен печат

Американските милијардери пандемијата ги направи побогати за 565 милијарди долари

Слободен печат

Пекевски: Берово е отворен град за туристите, но секој мора да носи заштитна маска

Слободен печат

СЗО: Луѓето да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Слободен печат

Макрон уште еднаш го повика Иран веднаш да ја ослободи научничката, Фариба Аделхах

Слободен печат