6 C
Скопје

Се предаде на полицијата еден од сопствениците на косовската фирма на чија сметка легнаа украдените милиони од Државната каса

Денес доброволно се предаде Карди Шаља кој е еден од споственицте на фирмата ЛДА Груп на чија сметка легнаа фамозните 2 милиони и 77 илјади евра од Државната каса на Косово.

Акција „метла“ во Приштина, Хоти отпушти директори на косовската полиција, царина и даночна управа

Косовската полиција потврди дека лицето кое до сега беше во бегство се предал и во моментов е на распит. Шаља е осомничен за вмешаност во трансфер на над 2 милиони евра од Министерството за финансии на Косово.

Кадри Шала, сопственик на компанијата „ЛДА Груп“, за кого се сомнева дека биле пренесени украдени 2,1 милиони евра од Државната каса, е осуден на 48 часовен притвор.

По распитот на Шала неговиот адвокат Осман Хоџа во изјава за медиумите призна дека неговиот клиент престојувал во Турција во текот на изминатата недела. Тој рече дека испитувањето кое траеше 5 часа било во согласност со законот.

Прочитајте и...  И новата верзија на обвинението на Тачи не го амнестира од одговорноста за воени злосторства на Косово

„Како што сте информирани, тој изјави дека ќе се пријави во полиција и го стори тоа денес околу 12 часот. Интервјуто траеше 5 часа. Сè беше во согласност со законот, но поради истрагата не можам да соопштам повеќе. Специјалното обвинителство издаде налог за притвор во траење од 48 часа и навремено ќе бидеме известени за понатамошните фази“, рече тој.

Минатата недела Основниот суд во Приштина му изрече триесет дневен притвор Лабинот Груда, службеник од ова министерство за кој се верува дека е вмешан во кражбата на парите. Обвинителството на Косово тврди дека Груда ги извршил неовластените трансфери на 9 октомври. Полицијата го уапси на 20 октомври.

Едномесечен притвор за лицето осомничено за кражба на над 2 милиони евра од Државната каса на Косово

За кражбата која се случи за осум минути во време кога службениците биле на пауза за ручек министерката за финансии, Хикмете Бајрами рече дека злосторството е сторено преку сајбер напад и дека се пробиени лозинки на службеници.

Хоти за скандалот од над 2 милиони евра: Измамниците ќе излезат на површина како стаорци кога ќе останат без вода

Косовскиот медиум Инсајдер објави истражување во кое се вели дека потојат основани сомневања дека бизнисменот Кадри Шала и уапсениот службеник од Министерството за финансии, Лабинот Груда веже подолго време планирале да избегаат во Турција.

Прочитајте и...  Оваа 2020 една од трите најтопли години

Според доказите за кои овој медиум тврди дека се од полициски извори, дел од украдените пари, односно 340 илјади евра, фирмата ЛДА Груп ги префрлила на сметка на турска фирма „Vekoç Makine – Vekoç Makina Insaat“.

Косовскиот Инсајдер исто така објави дека сопственик на оваа фирма која се занимава со активности за обработка и производство на бетон е познатиот бизнисмен Вехби Коч.

Името Коч Холдинг кај нас е препознатливо по инвестицијата во трговскиот центар во Скопје, Рамстор.

Поврзани вести

По препорака на СЗО: Комисија на ОН го симна канабисот од листата на најопасни наркотици

Слободен печат

Рекорден број на починати и хоспитализирани пациенти од ковид-19 за еден ден во САД

Слободен печат

Политико за блокадата на Македонија: Вархеји е премногу мек кон Софија, а ЕПП кон Борисов

Марина Дамческа

Франција ќе преземе активности против верскиот екстремизам, претрес ќе се врши на 76 џамии

Слободен печат

Германија ги продолжува ограничувањата поради пандемијата до јануари

Слободен печат

ВИДЕО I Заев: Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост се имплементира со силно темпо, продолжуваме според принципот „ништо за нив – без нив”

Слободен печат

Остави Коментар