Русковска знае кај се парите од “Рекет”

– Утре ќе поднесам обвинение за перење пари, изјави обвинителката Вилма Рускоска по денешниот распит на Јасна Мандиќ, осомничена во аферата “Рекет”.

Таа истакна дека во завршената истрага е утврдено каде и за што биле употребени парите за кои е осомничен Бојан Јовановски. Освен Јовановски, во првата група на осомничени се Зоран Милески и екс шефицата на СЈО, Катица Јанева.

Рускоска исто така потврди дека кај некој од осомничените имало интерес за склучување спогодба, но не сакаше да обелодени за кого станува збор.

За случајот „Рекет“ на потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ вечерва и беше одреден куќен притвор. Покрај неа, осомничени во случајот се и Фросина Ременски, потоа асистентката на Јовановски, Кристина Карајованова, а и Миле Јовановски, татко на првоосомничениот Бојан Јовановски.

Прочитајте и...  Спасовски: Новата вонредна состојба е заради рестартирањето на економијата (ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат

Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

Слободен печат