Tag : ЈО

Вести Македонија

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат
Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, продолжува да постапува по предметите преземени од поранешното Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но поради новонастаната состојба одредени дејствија се...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Со донесувањето на законот за ЈО покажавме дека државата ни е пред сѐ

Слободен печат
Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за гостиварската телевизија „Глоби”, одговараше на повеќе прашања во врска со правосудството, усвојувањето на законите со 2/3 мнозинство,...
Вести Македонија Слајдер

Спротиставени мислења за носењето на Законот за ЈО

Слободен печат
По донесувањето на Законот за јавно обвинителство, што беше поздравено од претставниците на меѓународната заедница, во домашната јавност остануваат поделени мислењата за постапката во која...
Вести Македонија

Костадинов: Процедурата при гласањето на законот за ЈО беше кристално чиста

МИА Агенција
Законот за јавно обвинителство е донесен согласно сите процедури и согласно Деловникот за работа, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ Костадин Костадинов на прес-конференција...
Вести Македонија Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ бара од Пендаровски да не го потпишува законот за ЈО

МИА Агенција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ попладнево од Собранието побара од претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за јавно обвинителство кој според нив...
Вести Македонија Слајдер

Кирацовски: Се изгласа Законот за ЈО – последната алка во борба против организираниот криминал

Горан Наумовски
„Во борбата помеѓу правдата и мафијата, конечно победи ПРАВДАТА! Предмалку, со двотретинско мнозинство се изгласа законот за Јавно Обвинителство, последната неопходна алатка за ефективна и...
Вести Македонија

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

МИА Агенција
Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот...
Вести Македонија

Повеќе од еден час доцни седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

МИА Агенција
Во секој момент се очекува да почне 135. собраниска седница што беше закажана за 11 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот...
Вести Македонија Слајдер

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

МИА Агенција
Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен...
Вести Македонија Слајдер

Седницата за законот за ЈО е закажана во 21 часот

Слободен печат
Во Собранието на Република Северна Македонија вечерва во 21 часот ќе се одржи 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаат за предлог-законот за Јавно...