Русија почна да ја произведува вакцината против Ковид 19

Русија денеска почна со производството на вакцината против вирусот Ковид-19, објави агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на Министерството за здравство на Руската Федерација. Вакцината на пазарот треба да се појави на крајот од август и е прва што се произведува во светот. Неа ја разви московскиот институт ,,Гамалеја”, а дваесетина земји ја побарале и тоа во една милијарда дози кумулативно. Вакцината се вика ,,Спутник 5″ и ќе се прима на двапати со најави за двегодишен имунитет.

 

 

Прочитајте и...  Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Прочитај повеќе

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат