Рохани го обвини Трамп за создавање јаз меѓу власта и луѓето во Иран, Зариф за „тероризам против културата“

Тој повторно ја критикуваше политиката на Трамп и додаде дека Иранците не треба да им дозволат на „терористите” во Белата куќа да „го изолираат Иран“.

Иранците не треба да дозволат политиката на претседателот на САД Доналд Трамп за „максимален притисок“ врз Техеран да го нарушава единството на нацијата пред парламентарните избори, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани.

– Не треба да дозволуваме Доналд Трамп да создава јаз меѓу власта и луѓето. Треба да останеме обединети, рече тој.

– Не им вртете грб на изборите (на 21 февруари). Да имаме висока избирачка активност, додаде Рохани во говор емитуван на државната телевизија на Иран.

Тој повторно ја критикуваше политиката на Трамп и додаде дека Иранците не треба да им дозволат на „терористите” во Белата куќа да „го изолираат Иран“.

Дополнително, иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави денеска дека заканите на американскиот претседател Доналд Трамп за напад врз различни цели во Иран, од кои многу се наоѓаат на списокот на светско наследство на УНЕСКО, претставуваат тероризам против културата.

Прочитајте и...  Србија: Во Белград и Нови Сад започна антивладиниот протест

– Американскиот претседател се заканува дека ќе уништи културни објекти во Иран, што претставува тероризам кон меѓународната култура. Тоа е продолжение на политиката на Вашингтон за кршење на меѓународното право со цел да се скрши отпорот на иранскиот народ – рече Зариф.

Тој рече дека САД користат „економски тероризам“ за да ја намалат достапноста на храна и лекови за иранскиот народ.

– Од друга страна, тие ја тероризираат земјата, убивајќи еден од најомилените луѓе во земјата и регионот – Касем Сулејмани, оцени Зариф.

Изјавите на Зариф се реакција на претходните најави на Трамп дека американските сили можат да гаѓаат 52 цели во Иран, од кои многу се од големо значење за Иран и иранската култура.

Прочитајте и...  Српската опозиција бара информации за сите уапсени на протестите, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат