Tag : зариф

Вести Свет

Зариф ја повика САД да ги ослободи иранските истражувачи

МИА Агенција
Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф ја повика САД да ги ослободи иранските истражувачи, приведени од американската влада. „САД зедоа за заложници неколку...
Вести Свет

Зариф: Жалбата на Канада за урнатиот патнички авион нема правна основа

Слободен печат
Жалбата на Канада за украинскиот патнички авион, што по грешка беше соборен од иранската Револуционерна гарда во јануари, нема правна основа, изјави иранскиот министер за...
Вести Свет

Зариф: Мировниот план на Трамп е кошмар за мирот и регионот

Слободен печат
Предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп за мировен план за надминување на израелско-палестинскиот конфликт е „кошмар за мирот и регионот”, напиша на Твитер шефот на...
Вести Свет

Рохани го обвини Трамп за создавање јаз меѓу власта и луѓето во Иран, Зариф за „тероризам против културата“

Слободен печат
Иранците не треба да дозволат политиката на претседателот на САД Доналд Трамп за „максимален притисок“ врз Техеран да го нарушава единството на нацијата пред парламентарните...
Вести Свет

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Слободен печат
Техеран не исклучува преговори со САД, и покрај тоа што иранскиот генерал Касем Сулејмани беше убиен во напад на беспилотно летало од САД, изјави иранскиот...
Вести Свет

Зариф: Лицето кое го собори украинскиот авион е во затвор

Слободен печат
Човекот по чија вина беше соборен украинскиот патнички авион од страна на иранската армија е во затвор, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Мохамад...
Вести Свет

Борел пробал да го убеди Зариф да се почитува нуклеарниот договор

Слободен печат
Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел, се сретнал со шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф со цел Техеран...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Зариф: Европа му го продаде иранскиот нуклеарен договор на Трамп

Слободен печат
Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф изјави дека Велика Британија, Франција и Германија го „продале остатокот” од иранскиот нуклеарен договор (Заеднички сеопфатен план за...
Вести Свет

Првиот човек на иранското МНР: Нуклеарниот договор не е мртов

Слободен печат
Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека постоечкиот нуклеарен договор не е мртов, додавајќи дека не е сигурен оти некој нов договор...
Вести Свет Слајдер

ЕУ го повика Зариф на разговори во Брисел

Слободен печат
Иранскиот министер за надворешни работи е поканет во Брисел, соопшти Европската унија денеска, со повик за „деескалација на тензиите” во Заливот по американските воздушни напади...