Tag : рохани

Вести Свет

Рохани: Бајден да ги компензира сите грешки што ги направи Трамп

Слободен печат
Претседтаелот на Иран, Хасан Рохани, по повод победата на Џо Бајден на американските претседателски избори, истакна дека „штетната политика на Трамп наишла на ѕид кај...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Американските санкции ја чинат економијата на Иран 150 милијарди долари

Слободен печат
Иран загуби приходи од 150 милијарди долари откако американскиот претседател Доналд Трамп се повлече од нуклеарниот договор во 2015 година и повторно воведе санкции за...
Вести Свет

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Слободен печат
 Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска ги обвини САД за „дивјаштво” откако Вашингтон неделава на Техеран му воведе нови економски санкции. -Американците на Иран му предизвикаа...
Вести Свет Слајдер

Рохани со остар говор спрема Вашингтон: Иран под притисок на САД се чувствува како Џорџ Флојд

Слободен печат
Претседателот на Иран, Хасан Рохани на говорот на годишното заседание на Генералното собрание на Обединетите нации ги предупреди САД дека не можат да му наметнат...
Вести Свет

Рохани: Америка ќе се соочи со сигурен пораз поради својот потег со санкциите кон Иран

САД ги очекува пораз во нивната намера за повторно воведување на санкции на Обединети нации кон Иран, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани. Неговата изјава...
Вести Свет

Рохани им се закани на Бахреин и Емиратите заради договорот со Израел

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Бахреин и Обединетите Арапски Емирати ќе бидат единствените „одговорни за сериозните последици” од нормализацијата на нивните односи со Израел....
Вести Свет

Рохани: Минуваме низ многу тежок процес поради санкциите од САД и пандемијата

Слободен печат
Иранскиот претседател, Хасан Рохани, денеска изјави дека санкциите предизвикаа големи економски тешкотии во земјата, додека пандемијата го направи товарот уште потежок. Според него, иранскиот народ...
Вести Свет

Рохани: Посетата на ирачкиот премиер на Техеран е пресвртница во нашите односи

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани оцени дека денешната посета на новиот ирачки премиер Мустафа ал-Кадими на Техеран претставува пресвртница во односите меѓу двете соседни земји и...
Вести Свет

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска повика да се забранат сите големи собири, како што се свадби и бдеења, за да се спречи растот на бројот...
Вести Свет

Путин: Нови мерки против тероризмот во Сирија

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин им понуди денеска на своите колеги од Иран и Турција, Хасан Рохани и Реџеп Тајип Ердоган, да разговараат за дополнителни мерки...
MacedonianAlbanianBulgarian