Tag : рохани

Вести Свет

Рохани: Одмазда за САД ако им направат проблем на иранските танкери

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани се закани со одмазда доколку САД им направат проблем на танкерите кои превезуваат иранска нафта за Венецуела. – Доколку нашите танкери...
Вести Свет

Иран: САД не можат да зборуваат за прашањата поврзани со нуклеарната спогодба, од која еднострано се повлекоа

МИА Агенција
Иранското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека САД, кои еднострано го напуштија нуклеарниот договор во 2018 година, немаат право да зборуваат на теми поврзани...
Вести Свет

Рохани: Иран нема да претпри голема штета од падот на цените на нафтата

Слободен печат
Иран нема да претрпи голема штета како останатите земји од падот на цените на нафтата поради тоа што не зависи од другите земји кога станува...
Вести Свет

Рохани: САД пропуштија историска можност да ги укинат санкциите кон Иран

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека САД пропуштиле историска можност да ги укинат санкциите кон Иран за време на епидемијата на коронавирусот. Рохани, на телевизискиот...
Вести Свет

Рохани: Техеран одговори и ќе продолжи да одговара за убиството на нашиот голем командант

Слободен печат
Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Техеран одговорил и ќе одговара на убиството на генералот Касим Сулејмани. – Американците го убија нашиот голем...
Вести Свет

Рохани: Американскиот максимален притисок врз Иран е осуден на пропаст

Слободен печат
Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека неговата земја под притисок никогаш нема да преговара со САД. – Иран никогаш нема да преговара под...
Вести Свет

Рохани: Техеран би можел да го блокира пристапот на инспекторите на ОН

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека Техеран би можел да го блокира пристапот на инспекторите на ОН до иранските нуклеарни постројки. Рохани изјави дека...
Вести Свет

Рохани го критикува Трамп: Ова е најлошата администрација во историјата на САД

МИА Агенција
Актуелната американска администрација е најлоша во историјата на САД, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани. Во обраќање на националната телевизија, Рохани рече дека претстојните парламентарни...
Вести Свет

Рохани го обвини Трамп за создавање јаз меѓу власта и луѓето во Иран, Зариф за „тероризам против културата“

Слободен печат
Иранците не треба да дозволат политиката на претседателот на САД Доналд Трамп за „максимален притисок“ врз Техеран да го нарушава единството на нацијата пред парламентарните...
Вести Свет Слајдер

Рохани порача дека Иран никогаш нема да развие нуклеарно оружје

Слободен печат
Иран никогаш нема да развие нуклеарно оружје, со или без нуклеарен договор, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, повикувајќи ги европските држави да не го следат...