Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Лекарите се сомневаат дека детето е повредено за време на прославата на големиот муслимански празник Курбан бајрам.

Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност.

Родителите со детето од Палестина пристигнале во Медицинскиот центар Хасадах.

Веднаш бил прегледан, а на главата му пронашле мала рана и крв, по што снимале на скенер и откриле дека детето има куршум во глава. Куршумот поминал низ черепот и запрел во мозокот на детето.

Фото: HADASSAH UNIVERSITY HOSPITAL

Неврохирургот Гај Елор, кој го извадил куршумот од главата на детето, вели дека родителите не знаеле дека нивното дете е погодено.

„Мајката рече дека си играло со другарчињата и дека нешто се случило, дека можеби нешто паднало на него. Приказната не е потполно јасна. Имаше мала дупка на главата“, изјави Елор.

Прочитајте и...  Меркел: Загрижува епидемиолошката состојба во Германија
Фото: HADASSAH UNIVERSITY HOSPITAL

Оттаму се сомневаат дека детето е погодено од залутан куршум за време на прославата за најголемиот муслимански празник Курбан бајрам.

„Да отишол куршумот во друга насока, би можел да предизвика поголема штета и значително невролошко оштетување“, рече лекарот и додаде дека за среќа детето добро се опоравува и е во можност да разговара со семејството.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Слободен печат

Албанија има загуби во поморскиот и железничкиот сообраќај

Слободен печат

Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

Ќе можат ли без Фејсбук: Филипинскиот претседател им се закани дека ќе им го забрани

Слободен печат

Битиќи: Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот на неделата, ќе се скрати што не може да се реализира

Слободен печат

И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОЈО ги отфрли кривичните пријави за работењето на ТЕ-ТО

Слободен печат

Московските ученици на продолжен распуст поради коронавирусот

Слободен печат

Добрила Кацарска е предлогот на Судски совет за нов уставен судија

Лука Андреев

Не можам да те посетам, но можам да те видам и да те слушнам

Нагорно Карабах: Ерменија се заканува со употреба на оружје со голем дострел

Слободен печат

АИ: Осуда за полицијата и судот за постапките против демонстрантите во Франција

Слободен печат