13 C
Скопје

Tag : палестина

Вести Свет

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Израелското раководство итно почнало активности за да утврди кои офицери и војници би можеле да бидат цел на обвиненија, за да ги изолира и да...
Вести Свет Слајдер

Блинкен: Создавање две држави е најповолно решение за израелско-палестинскиот конфликт

Слободен печат
За време на телефонскиот разговор меѓу државниот секретар Ентони Блинкен и министерот за надворешни работи на Израел, Габи Ашкенази, Блинкен изјави дека решението на израелско-палестинскиот...
Вести Регион Слајдер

Ердоган со порака до Косово: Ме издадовте и мене, и Турција и муслиманскиот свет со отворање на амбасада во Ерусалим

Слободен печат
Ветувањето на Приштина дека ќе отвори амбасада во Израел наиде на жестоки критики во Турција чиј претседател Реџеп Таип Ердоган верува дека со тој потег...
Вести Регион

Палестина побара Косово да ја преиспита одлуката за Ерусалим

Слободен печат
Палестинското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека одлуката на Приштина да отвори претставништво во Ерусалим е разочарувачка и ја повика да ја преиспита одлуката...
Вести Свет

Администрацијата на Бајден најави обновување на односите со Палестинците

Слободен печат
Новата американска администрација соопшти дека ќе ги обнови односите со Палестинците, како и дека ќе им помогне на палестинските бегалци, што е пресврт во однос...
Вести Свет

„Амнести Интернешнл“ со порака до Израел: Обезбедете вакцини и за Палестинците

Слободен печат
„Амнести Интернешнл“ (АИ) денеска го повика Израел да  обезбеди анти-ковид вакцини за Палестинците на Западниот брег и Појасот Газа, оценувајќи дека државата е должна да...
Вести Свет

ВИДЕО: Израелските сили убиja 13-годишно момче, ЕУ повика на истрага

Слободен печат
Европската унија денеска повика на истрага за смртта на 13-годишно момче по судирите со израелските трупи на Западниот брег. -Овој шокантен инцидент мора брзо и...
Вести Свет

Израел и исплати на Палестинската управа долг од над милијарда долари

Слободен печат
Израел исплати долг од над милијарда долари на палестинските власти, објави денеска на Твитер палестинскиот министер за цивилни работи Хусеин ал-Шеик, неколку недели по обновената...
Вести Свет

ООН: Израелските санкции ја доведоа Палестина на работ на сиромаштвото, штетата е проценета на 17 милијарди долари

Илинка Иљоска
Израелската блокада на појасот Газа предводена од Хамас досега предизвика 16,7 милијарди американски долари економска штета, ја продлабочи сиромаштијата и нагло ја зголеми невработеноста, се...
Вести Свет

Палестински министер со најава: Ќе ја обновиме безбедносната соработка со Израел

Слободен печат
Палестинската власт ќе ја обнови безбедносната соработка со Израел што беше прекината во мај, соопшти денеска министерот за цивилни работи, Хусеин ал-Шеик. – Во светло...