Рекордна задолженост на нафтените компании

– Растечкиот долг дополнително ќе го зголеми притисокот на уште посилно задолжување на компаниите, што очигледно не им смета на инвеститорите во поплавената ликвидност за која сметка водат централните банки велат експертите.

Цените на нафтата изминатата недела не претрпија позначителни промени, наспроти силниот раст забележан во петокот. Меѓународната агенција за енергија незначително ја надогради својата проценка за овогодинешната потрошувачка на нафта на 92,1 милиони барели.

Најголемите светски нафтени компании успеаа да позајмат рекордни вредности на пазарите за капитал во второто тримесечје од оваа година, наспроти очекувањата за остар пад на бизнис резултатите како последица на исклучително ниските цени на суровата нафта во првата половина од оваа година.

– Растечкиот долг дополнително ќе го зголеми притисокот на уште посилно задолжување на компаниите, што очигледно не им смета на инвеститорите во поплавената ликвидност за која сметка водат централните банки. Да не заборавиме дека нафтената индустрија беше и се уште е силно обележана од последиците на пандемијата. Покрај поплавата од пари, инвеститорите објаснуваат дека неодамнешните податоци кои дојдоа од САД и Кина, ја подгреаа нивната надеж за опоравување, велат експертитие.

Прочитајте и...  Партријахот Иринеј: Право време е за помирување меѓу Србија и Хрватска

Од друга страна, не смее да се занемари повторното влошување на епидемиолошката слика во земјите кои први се откажаа од мерките преземени за спречување на ширењето на Ковид – 19, што значи дека работите наскоро би можело повторно да се влошат, велат економските експерти.

 

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат