„РЕКЕТ“: Обвинителство отвори случај за нови пет лица

Државниот обвинител Љубомир Јовески откри дека обвинителството отвори нов случај поврзан со Mеѓународниот сојуз на Бојан Јовановски.

Истрагата се проширува кон пет физички лица и едно правно лице. Обивнителството ќе побара притвор за едно од нив, а превентивни мерки за останатите. Четворицата биле вмешани во трансферот на парите во износ од 720.000 евра преку две фирми до Меѓународниот сојуз

– Истрагата во првиот дел за „Рекет” е при крај. Обвинителката Вилма Рускоска работи на донесување јавно-обвинителска одлука. Колку што сум информиран во текот на утрешниот ден ќе селди обвинение за тој дел – изјави денеска Јовески.

Тој рече дека со тоа не го сметаат целосно исцрпен предметот „Рекет”, бидејќи обвинителството работи на утврдување на факти и околности и за други две-три дејствија.

Прочитајте и...  Полска истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин

– Во текот на денешниот ден ќе отвориме истрага уште против четири лица. Дел од тие лица беа на распит, а дел ќе бидат повикани на распит деновиве – рече Јовески.

Од ОЈО велат дека јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска донел наредба за истрага против пет физички лица и едно правно лице, поради постоење на основано сомнение дека првоосомничениот сторил продолжено кривично дело „измама“ и „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Останатите лица се сомничат дека помагале при извршување на кривичното дело „измама“, а тројца од нив се сомничат дека помагале и при извршување на кривичното дело „перење пари и други приноси од казниво дело“. Правното лице се сомничи дека сторило кривично дело „измама“.

Прочитајте и...  Силно невреме го погоди северниот дел на Хрватска (ВИДЕО)

„Врз основа на предистражната постапка обвинителот што раководи со постапката, дојде до сознанија што укажуваат дека во периодот од јули 2017 година до април 2018 година, првоосомничениот како претседател на осомниченото правно лице, искористувајќи документи од правното лице, довел и одржувал во заблуда двајца управители на две друштва за градежништво.

Тој, лажно прикажувајќи дека ќе обезбеди државно неизградено земјиште за изградба на центар за возрасни лица и мобилен сервис, а потоа и субвенционирање од страна на државата, од оштетените преку авторска агенција успеал да добие парични средства од 719.905 евра од едното правно лице и 233.821 евра од другото.

Останатите осомничени лица со умисла му помагале на првоосомничениот во извршувањето на кривичните дела изготвувајќи договори, подигнувајќи ги уплатените средства и уплаќајќи средства на други правни лица по основ на позајмица или донација.

Прочитајте и...  Локвенец: Собраниските комисии за надзор на безбедносните служби и МВР се под контрола на ВМРО ДПМНЕ, никој не ги следи (ФОТО+ВИДЕО)

Воедно, едно од осомничените лица како функционер, заедно со првоосомничениот присуствувало на средбите организирани од првоосомничениот, при што го искористило својот углед и авторитет и оштетените стекнале впечаток дека зад понудените проекти стои извршната власт.

Ценејќи дека се исполнети законските услови за определување на мерки за обезбедување на присуство на осомничените, надлежниот јавен обвинител до судијата на предходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје во текот на денот ќе достави предлог за определување на мерка притвор за едно лице и мерки на претпазливост за останатите осомничени лица. Првоосомничениот во рамките на друга постапка се наоѓа во притвор“ соопшти ОЈО.

Прочитај повеќе

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат

Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Слободен печат

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат

Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Слободен печат

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат