7 C
Скопје

Реџепи: БЕСА е за три изборни единици и отворени листи

Движењето БEСА на Билал Касами е за измени во Изборниот законик, но што се однесува до изборните единици, оваа партија предлага да има три изборни единици со отворени листи.

– Движењето Беса ја поддржува потребата за реформа на изборниот законик. Нашиот предлог е за три изборни единици и отворени листи. Овој модел ќе ја зачува територијалната застапеност, но ќе им овозможи на партиите на етничките заедници да се натпреваруваат со нивни листи за пратеници. Отворените листи ќе придонесат за квалитативен и директен избор на пратеници од гласачите. На овој начин ќе се зголеми политичката тежина на избраниот пратеник и ќе има автономија во претставувањето на потребите на нивното гласачко тело. Ние сме отворени да ги слушнаме и другите аргументите за да излеземе со подобар изборен модел- изјави за „Слободен печат“ пратеникот на БЕСА, Кастриот Реџепи.

Мехмеди: Алијанса за Албанците е за осум изборни единици

Јакупи: Eдна изборна единица може да донесе „главоболки” за формирање стабилна владина коалиција

Јакупи: Eдна изборна единица може да донесе „главоболки” за формирање стабилна владина коалиција

Прочитајте и...  Мицотакис и Ал-Менфи се согласиле за одново започнување на разговорите за одредување на морските зони

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар