Разговор со д-р Андонов: Белите мантили спасуваат животи и со дарување крв

За да ги охрабриме дарителите, ние од Институтот, на чело со директорите, дарувавме крв во сите 22 служби во земјата. Претседателот Стево Пендаровски исто така даруваше крв, како и сите раководители на ортопедија, на трауматологија, на КАРИЛ, од Ургентниот центар, вели д-р Горан Андонов, раководител на Одделението за планирање, организација и реализирање на крводарителството.

Во изминатите три месеци осум илјади луѓе дарувале крв преку акциите на Институтот за трансфузиона медицина и на Црвениот крст. Со овие крвни единици се спасени многу животи и им се помогна на илјадници болни. Иако училиштата и факултетите беа затворени поради коронавирусот, со организирање нови акции се спречи криза околу количеството на крвни резерви во земјава.

Пандемијата не ги спречи професионалците да го спасат крводарителството од колабирање, вели д-р Горан Андонов, раководител на Одделението за планирање, организација и реализирање на крводарителство, во разговор за ,,Слободен печат“.

Во сите градови беше организиран „Карван на хуманоста“.

– Им заблагодарувам на сите хумани граѓани во целата земја кои донираа крв во рамките на „Карванот на хуманоста“. Тоа се нашите херои. Знаев дека се храбри луѓе, но сега видовме дека се херои. Веројатно тие во генетската лична карта поседуваат ген на алтруизам, човечност и храброст и им благодарам. Бевме во речиси сите градови, Берово, Пехчево, Виница, Кочани, и веќе по вторпат ги посетуваме – вели Андонов.

Прочитајте и...  Сè погласна европска поддршка за коалицијата предводена од СДСМ

Со прогласувањето на пандемијата, на Институтот за трансфузиона медицина се вовела „челична дисциплина“ – не се примале крводарителите ако патувале или имале некакви симптоми, односно контакт со заразен. Се применувале сите безбедносни протоколи. За да се намали потенцијалниот ризик од недостиг на крв и крвни компоненти, кај јавноста морало да се создаде доверба во службите.

– Вирусот, пред сѐ, се пренесува преку респираторен пат. Ризикот коронавирусот да се пренесе преку трансфузија, засега е само теоретски и минимален. За да ги охрабриме нашите дарители, ние самите, на Институтот за трансфузиона медицина, на чело со директорите, дарувавме крв во сите 22 служби во земјата. Секаде имаше акција. Претседателот на државата даруваше крв, даруваше директорот и сите раководители на ортопедија, на трауматологија, на КАРИЛ и од Ургентниот центар. Тоа беше убав настан кога многу хумани бели мантили донираа крв. Тие лекуваат, но дарувајќи крв дополнително им помагаат на пациентите и на граѓаните. Во овој период на пандемија, соработката со Црвениот крст беше на многу високо ниво со посветеност, организираност и професионалност. Спречивме крводарувањето да колабира – објаснува докторот.

Прочитајте и...  ЕК: Појавувањето на Фон дер Лајен во изборната кампања на ХДЗ беше ненамерна грешка

Прочитај повеќе

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат