Расте бројот на жртви во снежните лавини во Пакистан и Авганистан - Слободен печат

Расте бројот на жртви во снежните лавини во Пакистан и Авганистан

Подрачјата погодени од снежни лавини во Кашмир денес ги посети пакистанскиот премиер Имран Кан.

Бројот на загинати во снежните бури и лавини, кои во изминатите денови ги погодија Пакистан и Авганистан, пораснаа на 160 лица, поради тоа што спасувачките тимови денес извлекоа тела на уште 21 лице од нивните домови во Кашмир на Хималаите.

Пакистанскиот министер за управување со катастрофи Раза Кадри, рече дека во пакистанскиот дел на Кашмир во невремето загинале 76 луѓе. Уште 45 лица загинаа во Булучистан на северот и Пунџаб на истокот на Пакистан, пренесува „АП“.

Подрачјата погодени со снежни лавини во Кашмир денес ги посети пакистанскиот премиер Имран Кан.

Тој ја посети и воената болница во Музафарабад, каде се згрижени неколку спасени лица, вклучувајќи жени и деца.

Ситуацијата во Авганистан денес се враќа во нормала, по неколкудневната снежна бура, дождови и поплави во кои загинаа 39 луѓе и беа оштетени 300 домови.

Прочитајте и...  Руски авион се вратил на аеродромот поради закана од бомба

Прочитај повеќе

Турски министер: Очекуваме земјотрес од 7,5 степени во Истанбул

Слободен Печат

ИД повикува да се напаѓаат Евреи и еврејски населби

Слободен печат

ХЕРА: Насилството не започна, ниту пак ќе заврши со постоењето на групата „Јавна соба“

Слободен печат

Сандерс води во Ајова, Њу Хемпшир, Бајден прв на национално ниво

Слободен печат

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг- итни мерки на Град Скопје

Слободен печат

Харадинај: Германија го симна Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen − fourteen =

Прочитај повеќе

Епидемиолози ќе ги пречекаат кинеските туристи кои пристигнуваат во Србија

Слободен печат

Четириесет официјални претставници ќе му поднесуваат извештај на Борис Џонсон за ЕУ

Слободен печат

Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Слободен печат

Поради недоволен број на жени, оспорени овластувањата на македонската собраниска делегација во Стразбур

Слободен печат

По повеќе од две години конечно е подготвен планот на Трамп за израелско-палестински мировен процес

Слободен печат

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора

Слободен печат