Tag : лавини

Вести Свет

Шест лица загинаа во лавини во Австрија

Слободен печат
Вкупно шест лица загинаа во две одвоени лавини во австриските Алпи, соопштија локалните власти. Според австриските медиуми, утрово околу 9 часот и 30 минути лавината...
Вести Свет Слајдер

Лавини во Турција: Најмалку 38 загинати

Слободен печат
Во двете лавини во источниот дел на Турција загинаа најмалку 38 луѓе. Поголемиот дел од нив настрадаа во денешната лавина, спасувајќи ги жртвите од вчерашната...
Вести Регион

Најмалку 33 загинати во лавини во Турција

Слободен печат
Бројот на загинати во двете лавини во источниот дел на Турција се зголеми на 33 луѓе, јави Анадолија. Околу 300 припадници на итната служба се...
Вести Свет

Расте бројот на жртви во снежните лавини во Пакистан и Авганистан

Слободен печат
Бројот на загинати во снежните бури и лавини, кои во изминатите денови ги погодија Пакистан и Авганистан, пораснаа на 160 лица, поради тоа што спасувачките...
Вести Свет

Лавини во Кашмир и Авганистан, загинаа 126 луѓе

Слободен печат
Во пакистанскиот дел на Кашмир и во Авганистан во лавини загинаа 126 луѓе. Портпаролот на пакистанската служба за вонредни ситуации, Васим Удин изјави дека во...
Вести Свет

Лавини во пакистанскиот дел на Кашмир, загинаа најмалку 57 лица

Слободен печат
Најмалку 57 луѓе загинаа во последните 24 часа во лавини во пакистанскиот дел на Кашмир. Владини претставници соопштија дека голем број селани се уште се...