Пакистан Archives - Слободен печат

Tag : Пакистан

Вести Планета

Расте бројот на жртви во снежните лавини во Пакистан и Авганистан

Слободен печат
Бројот на загинати во снежните бури и лавини, кои во изминатите денови ги погодија Пакистан и Авганистан, пораснаа на 160 лица, поради тоа што спасувачките...
Вести Планета

Лавини во Кашмир и Авганистан, загинаа 126 луѓе

Слободен печат
Во пакистанскиот дел на Кашмир и во Авганистан во лавини загинаа 126 луѓе. Портпаролот на пакистанската служба за вонредни ситуации, Васим Удин изјави дека во...
Вести Планета Слајдер

Пакистанскиот суд ја поништи смртната казна на Первез Мушараф

Слободен печат
Пакистански суд денеска ја поништи смртната казна на која во отсуство беше осуден поранешниот претседател и генерал Первез Мушараф, со образложение дека посебниот суд кој...
Вести Планета Слајдер

ЕКСПЛОЗИЈА во џамија во Пакистан, најмалку 13 мртви

Слободен печат
Најмалку 13 лица се убиени vo експлозија во југозападен Пакистан. Веста била потврдена од пакистанската полиција. Експлозијата се случила во џамија во провинцијата Балучистан, рекол...
Вести Планета

Силен земјотрес ги стресе Авганистан, Пакистан и северните делови на Индија

Слободен печат
Силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Пакистан, Авганистан и северните делови на Индија. Епицентарот на земјотресот бил на...
Вести Планета

Офицерите на Пакистан запрепастени поради смртната пресуда на Мушараф

Слободен печат
Офицерите и војниците од пакистанските оружени сили ја примија одлуката на судот за пензионираниот генерал Первез Мушараф со болка и страдање, се посочува во соопштението...
Вести Планета

Експретседателот на Пакистан, Мушараф осуден на СМРТНА КАЗНА поради велепредавство

Слободен печат
Пакистанскиот Врховен суд го осуди денеска поранешниот претседател Первез Мушараф на смртна казна, во големиот судски процес за велепредавство и суспензија на уставот во 2007...
Вести Планета

ШТАНЦАЛЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ: Откриени над 250 сајтови за дезиформации околу конфликтот во Кашмир

Слободен печат
Невладината организација “ЕУ Дисинфо Лаб” разоткрила мрежа од над 250 веб сајтови чија цел е да се дезинформира европската и меѓународната јавност за конфликтот помеѓу...
Забава Магазин

Крвава глетка во зоолошка: Се обидел да го нахрани лавот, па за малку ќе останел без рака (ВИДЕО)

Слободен печат
Кану Пирадит, вработен во зоолошката градина во Пакистан за малку ќе останел без рака откако пред очите на посетителит бил нападнат од лав кој сакал...
Вести Планета

Убиена новинарка, бидејќи не го послушала сопругот да даде отказ

Слободен печат
Сопруг убил пакистанска новинарка откако таа одбила да го исполни неговото барање да ја напушти работата. Меѓународната федерација на новинари го повика Пакистан да спроведе...