Ракометна „треска“: Бодрете ги и сениорките на патот кон СП!

Потсетување дека влезот за овој меч е слободен за сите љубители на ракометот и воопшто спортот кои сакаат да ја дадат поддршката од трибините.

Противникот и пред ждрепката беше посакуван, но сениорките се свесни дека станува збор за една искусна селекција, но со желба и мотив може да се направат позитивни резултати.

На патот кон овој бараж двомеч, претходно во квалификациски турнир ракометарките на Симовски забележаа три максимални победи над Исланд, Турција и Азербејџан.

Фото: facebook.com/JovanaSazdov7ka

Реваншот во Целје ќе се одржи четири дена подоцна (6 јуни), а во продолжение погледнете ги составите на двете репрезентации за денешниот дуел:

Македонија: Антиќ, Гакидова, Е. Ѓеорѓиевска, Д. Ѓорѓиевска, Јовановска, Ливриниќ, Николиќ, Нилоловска, Нолевска, Петковска, Ристовска, Саздовска, Серафимовска, Штериова, Стојановска (Селектор Симе Симовски).

Прочитајте и...  Барселона и Јувентус не завршија со бизнисот, подготвуваат нова спектакуларна замена

Судии на натпреварот се Лукас Фрисер и Радослав Кавулич од Чешка, а ЕХФ делегат е Светлана Обучина (Србија).

Прочитај повеќе

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат

Затворен тренинг центарот на Клиперси поради коронавирус

Слободен печат

Од МЗТ се пресели во редовите на Галатасарај

Слободен печат

Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Несторовски: Голот против Рома му го посветувам на Роландо!

Слободен печат

На денешен ден: Се оствари детскиот сон на Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Меси ги прекина преговорите за продолжување на договорот!?

Слободен печат

Реал со пенал до плус четири пред Барселона (ВИДЕО))

Слободен печат

Несторовски стрелаше за Удинезе во триумфот над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити го понижи новиот шампион, го испрати Ливерпул со четири гола во мрежата

Слободен печат