Рафаел Варан ја заврши репрезентативната кариера на 29 години

фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Одличниот француски одбранбен играч Рафаел Варан (29) одлучи да стави крај на својата репрезентативна кариера.

Дефанзивецот на Манчестер јунајтед игра на највисоко ниво, а само што влегува во зенитот на кариерата, но повеќе не сака да игра за „триколорите“ за кои одигра 93 натпревари и постигна пет голови.

Варан беше незаменлив во тимот на селекторот Дидие Дешан на претходните две светски првенства.

Во Русија во 2018 година, Варан ја командуваше одбраната на светските шампиони, додека на Мундијалот во Катар минатата година, по пенали против Аргентина му избега нова светска круна.

За националната селекција дебитираше во 2013 година во квалификациите за Светското првенство во Бразил 2014 против Грузија кога неговата репрезентација победи со 3:1.

Две години подоцна, Франција беше домаќин на Европското првенство кое го освои Португалија, а Варан одигра важна улога на патот до финалето. Со репрезентацијата се закити и со пехарот во Лигата на нации во 2021 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот