9 C
Скопје

Работниците на преквалификација, 53 милиони работни места ќе бидат роботизирани

Бројот на европско работоспособно население ќе биде намален за околу 13,5 милиони, односно за околу четири отсто до крајот на деценијата, а падот особено ќе биде изразен во Германија со околу четири милиони и Италија со околу 2,5 милиони помалку.

Околу 53 милиони работни места во Европската унија ќе бидат роботизирани до 2030 година, но овој процес би можело да забрза поради пандемијата од вирусот ковид – 19, а поради кој повеќе од 20 отсто од работната сила ќе биде приморана на доедукација и стекнување нови вештини и преквалификација, се вели во студијата од истражувањето на институтот Мекинси за иднината во работењето во Европа и влијанието на ковид – 19 како и автоматизацијата на вработеноста во ЕУ.

Во извештајот се наведува дека речиси 59 милиони лица во ЕУ, односно 26 отсто од вкупниот број на вработени, би можело за краток рок да се соочат со економските последици од пандемијата и рестриктивните мерки – намалување на работните саати и плати, или со привремено или постојано прекинување на работниот однос.

Прочитајте и...  Владата му препорача на Надзорниот одбор на МИА да го реизбере Драган Антоновски за генерален директор

Бројот на европско работоспособно население ќе биде намален за околу 13,5 милиони, односно за околу четири отсто до крајот на деценијата, а падот особено ќе биде изразен во Германија со околу четири милиони и Италија со околу 2,5 милиони помалку. Автоматизацијата и замрзнувањето на поодделни економски активности, кои ќе се одвиваат со различна брзина, ќе доведе до намалување на бројот на работни места и ќе го забрза процесот на создавање нови професии.

Ковид – 19 од една страна би можело да го забрза преминот на работната сила на нови работни активности кои бараат поразлични вештини, а од друга страна пак кризата со вирусот би можела да ги продлабочи разликите помеѓу високо и пониско образованите работници, но и помеѓу државите во ЕУ, се вели во извештајот.

Прочитајте и...  Филипче: Максимум 300 илјади денари за комплексно лекување од ковид–19 во приватните болници

 

Поврзани вести

Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Слободен печат

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј ИН

СП.

ВИДЕО | Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Слободен печат

Турски суд нареди ослободување на новинарот Ахмет Алтан

Слободен печат

Ново истражување носи лоши вести: Бразилскиот вид се менува за да ја намали ефективноста на вакцините

Слободен печат

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Северна Македонија

Слободен печат

Остави Коментар