Работнички во АБА2 лигата, МЗТ чека на Приморска

АБА2 лигата во сезоната 2020/21, започнува на 23 септември 2020 година. Лигашкиот дел ќе се игра до 7 април, додека почетокот на плејофот е закажан за 14 април.

Регионалното кошаркарско натпреварување официјално објави кои екипи ќе играат во следната натпреварувачка сезона 2020/21.

Врз основа на резултатите во националните првенства, во сезоната 2020/21 во Втората АБА лига учесници се Горица, Хелиос Санс Домжале, Ловќен 1947, МЗТ Скопје Аеродром, Работнички, Слобода Ужице, Спарс Рилвеј, Сутјеска, Широки и Златибор.

Официјалниот календар би требало да биде усвоен на наредното Собрание на АБА лигата кое ќе биде одржано на 14 јули кога би требало да се знае точно кои клубови ќе настапуваат во првата АБА лига.

Таква шанса ќе чека МЗТ кој би бил учесник во елитата, доколку откаже словенечката Приморска која има финансиски проблеми. Во тој случај местото на аеродромскиот клуб во АБА2 лигата ќе го пополни Борац Бања Лука.

Прочитајте и...  Паратичи потврди: Нема договор со Суарез, не е само Џеко опција!

Во официјалното соопштение е потврдено дека првата и втората АБА лига до сезоната 2024/25 ќе бројат 14 клубови.

фото: Novi Pazar/Senad Zupljanin

Следната сезона во првата АБА лига ќе започне на 19 септември 2020 година. Лигашкиот дел ќе се игра до 28 март 2021 година, додека почетокот на плејофот е закажан за 4 април. АБА2 лигата во сезоната 2020/21, започнува на 23 септември 2020 година. Лигашкиот дел ќе се игра до 7 април, додека почетокот на плејофот е закажан за 14 април.

Според усвоениот систем на натпреварување, последнопласираниот тим во првата АБА лига нема да има право на учество во наредната сезона, додека претпоследно пласираниот тим на првата АБА лига и финалистот на втората АБА лига ќе играат бараж за место во првата АБА лига.

Прочитајте и...  Деле Али не е повеќе во плановите на Мурињо!?

Со оглед на присуството и развојот на вирусот Ковид-19, сè уште носат голем број на ограничувачки фактори, Собранието на АБА-лигата одлучи да го откаже АБА Суперкупот во сезоната 2020/21.

АБА-лигата и клубовите внимателно ќе ја следат состојбата со развојот на вирусот Ковид-19, ќе бидат во постојан контакт со државните и здравствените организации и ќе ги координираат нивните понатамошни чекори во согласност со можните ограничувања.

Прочитај повеќе

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Слободен печат

Паратичи потврди: Нема договор со Суарез, не е само Џеко опција!

Слободен печат

Џумхур разочаран: Не можам да играм на „Ролан Гарос“ поради тренерот!

Слободен печат

РК Охрид: Еден ракометар и член на клубот позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Ливерпул шампионски на „Стемфорд бриџ“, Мане го урна Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Браво Иџе: „Летечкиот Македонец“ триумфираше на трката во Италија! (ФОТО)

Слободен печат

ММА тренер со нож ги тера борците да се движат околу кафезот! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ти си неверојатен“: Ѓоковиќ лут кон судијата поради спорна одлука! (ВИДЕО)

Слободен печат

1МФЛ: Седум гола на Чаир, среќен финишот за Шкупи и Борец!

Слободен печат

Ѓоковиќ ќе игра за петтата титула во Рим

Слободен печат

Прва победа за Вињалес сезонава во Мото ГП шампионатот

Слободен печат