Путин пристигна во Будимпешта на разговори со унгарскиот премиер Виктор Орбан

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во Будимпешта за да разговара со унгарскиот премиер Виктор Орбан, јавуваат тамошните медиуми.

Кремљ порано рече дека разговорите треба да се фокусираат на широк спектар на прашања поврзани со руско-унгарската соработка, пред сè, на трговско, економско, културно и хуманитарно поле, а двајцата лидери треба да разменат мислења за одредени итни глобални и регионални проблеми.

За време на посетата исто така се очекува да бидат потпишани голем број билатерални договори, јавува ТАСС.

Предвидено е рускиот претседател да го посети и седиштето на Меѓународната џудо-федерација во Будимпешта.

Од друга страна, унгарската опозиција смета дека иако Унгарија има интерес да одржува балансирани врски со сите големи сили, таа ѝ е подредена на Русија.

Прочитајте и...  Распишан јавниот повик на Град Скопје за субвенции на инвертери

Заменик-лидерот на социјалистите, Ласло Сакач, вели дека се чини дека Путин доаѓа како сопственик, односно дека сака да ги види своите инвестиции во Унгарија, пренесува МТИ.

Прочитај повеќе

ЛДП демантира: Чедомир Јовановиќ не е на кислородна поддршка, туку е во стабилна состојба

Слободен печат

Се удави човек во Охридско Езерo

Слободен печат

Со фондови од ЕУ Шпанија ќе инвестира во спас на својата економија

Слободен печат

Кочанчанец удирал продавач со тврд предмет, зашто овој му рекол да носи маска

Слободен печат

Филипче: Споредувањето на простите бројки на регионално ниво нема смисла, треба да се знае на што се должи растот на заболени

Слободен печат

До 2030 година Јапонците планираат да ги затворат сите термоелектрани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Охридската болница е позната по својата експертиза, здравствениот систем е столбот на државата

Слободен печат

Русија е подготвена да го извезува лекот авифавир

Слободен печат

Одоберни приоритетите за соработка помеѓу С. Македонија и ОН за 2021-2025

Слободен печат

Спасовски: За две ипол години во Чучер Сандево реализиравме два патни инфраструктурни проеки

Слободен печат

Скопје ЗОО добива Авантура парк за деца

Слободен печат

Експлозија во фабрика за пиротехника во Турција: Повеќе од 150 работници блокирани, повредени најмалку 56 лица

Слободен печат