Tag : будимпешта

Вести Свет

Орбан: Будимпешта не мора да ѝ се допадне на „уморната бриселска елита“

Слободен печат
Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека Будимпешта научила дека не мора да и се допадне на „уморната бриселска елита“, истакнувајќи дека Унгарија е иднина на...
Останатo Спорт

Бојан Костов освои бронзен медал на Европско првенство во карате

Слободен печат
Младиот и талентиран каратист, Бојан Костов кој се натпреварува во категоријата до 55 килограми, го освои бронзениот медал на Европското првенство за кадети, јуниори и...
Вести Македонија

Скопски „Водовод и канализација” потпиша Меморандум за соработка со Водовод Будимпешта

Слободен печат
Јавното претпријатие „Водовод и канализација” – Скопје потпиша Меморандум за соработка со Водовод Будимпешта. Меморандумот за соработка го потпишаа генералниот директор на „Водовод и канализација”...
Вести Некатегоризирано Свет

Влошено владеењето на правото во Унгарија и Полска

Слободен Печат
Европскиот парламент усвои резолуција со која предупредува дека состојбата во областа на владеењето на правото во Унгарија и Полска се влошила од активирањето на членот...
Забава Магазин

Деца заглавени во тела на возрасни, Чевли на брегот на Дунав… Приказните што се кријат зад овие скулптури ќе ви го скршат срцето (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Нело и Патрасе Непосредно пред катедралата во Белгија се наоѓа масивен кип на момче кое спие со своето домашно милениче под прекривка од камен. Иако...
Спорт Фудбал

Нова фудбалкска убавица, „Ференц Пушкаш“ Арена (ФОТО)

Слободен печат
Очекувано, новиот стадион беше распродаден на отворањето и триумфот од 1:2 на Уругвај го проследија 68.000 навивачи. Новата „Ференц Пушкаш“ Арена е изградена на местото...
Вести Свет

Ердоган ќе се сретне со Орбан во Будимпешта

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред...
Вести Македонија

Собраниските претседатели на ЈИЕ: Одлука за почеток на преговори со Македонија во најкус можен рок

Слободен печат
По вчерашната средба во Будимпешта, претседателите на собранијата на земјите од Југоисточна Европа и Вишеградската група потврдија дека го поддржуваат проширувањето на Европската Унија и...
Вести Македонија

Џафери на форум на претседатели на парламенти на земјите од ЈИЕ во Будимпешта

Слободен печат
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска ќе учествува на 9. Состанок на претседатели на парламенти на земјите од ЈИЕ за проширувањето...
Вести Свет

Путин пристигна во Будимпешта на разговори со унгарскиот премиер Виктор Орбан

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во Будимпешта за да разговара со унгарскиот премиер Виктор Орбан, јавуваат тамошните медиуми. Кремљ порано рече дека разговорите треба...