ПУТИН ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Го загубил братот за време на опсадата на Ленинград, дури сега е лоциран неговиот гроб

Претседателот на Русија, Владимир Путин, раскажа дека доброволци од одредот за потраги му помогнале да ја пронајде локацијата на која е закопан неговиот брат, кој загинал за време на опсадата на Ленинград.

– Трагачите го пронајдоа брат ми, за кои се испостави дека е бил закопан на Пискарјовскоје (денес меморијални гробишта, а за време на опсадата на Ленинград масовна гробница). Дури ниту моите родители не го знаеја тоа. Само им испратиле обаветување дека загинал за време на опсадата и тоа сѐ. Трагачите го пронајдоа. Дури и конкретната локација на гробиштата – рече Путин на состанокот со членовите на Советот за човекови права.

За време на состанокот, рускиот лидер доби прашање за тоа дали се бараат гробниците на жртвите од политичката репресија. Путин одговори дека ќе му наложи на Долниот дом (Дума) да размисли за подобрување на законодавството во врска со местата на масовните гробници.

Прочитајте и...  Ахмети разочаран: Сега средба нека свикаат оние кои не дојдоа

Освен тоа, шефот на руската држава ќе побара од градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин да му помогне на Храмот на светите новомаченици и исповедници на Русија во реизградбата на заградата на пораниешниот архив на Федералната служба за безбедност (ФСБ), во која е планирано да се отвори музеј за жртвите кои загинале за православната вера.

Прочитај повеќе

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат