ПУТИН ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Го загубил братот за време на опсадата на Ленинград, дури сега е лоциран неговиот гроб - Слободен печат

ПУТИН ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Го загубил братот за време на опсадата на Ленинград, дури сега е лоциран неговиот гроб

Претседателот на Русија, Владимир Путин, раскажа дека доброволци од одредот за потраги му помогнале да ја пронајде локацијата на која е закопан неговиот брат, кој загинал за време на опсадата на Ленинград.

– Трагачите го пронајдоа брат ми, за кои се испостави дека е бил закопан на Пискарјовскоје (денес меморијални гробишта, а за време на опсадата на Ленинград масовна гробница). Дури ниту моите родители не го знаеја тоа. Само им испратиле обаветување дека загинал за време на опсадата и тоа сѐ. Трагачите го пронајдоа. Дури и конкретната локација на гробиштата – рече Путин на состанокот со членовите на Советот за човекови права.

За време на состанокот, рускиот лидер доби прашање за тоа дали се бараат гробниците на жртвите од политичката репресија. Путин одговори дека ќе му наложи на Долниот дом (Дума) да размисли за подобрување на законодавството во врска со местата на масовните гробници.

Освен тоа, шефот на руската држава ќе побара од градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин да му помогне на Храмот на светите новомаченици и исповедници на Русија во реизградбата на заградата на пораниешниот архив на Федералната служба за безбедност (ФСБ), во која е планирано да се отвори музеј за жртвите кои загинале за православната вера.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

13 − thirteen =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат