Пукотница во Менхетен, најмалку пет лица повредени

Американска полиција
Илустративна фотографија на американска полиција / Фото: ЕПА

Најмалку пет лица утрово биле застрелани за време на пукање во Менхетен, соопшти њујоршката полиција, пренесува Еј-Би-Си Њујорк.

Полициските службеници биле во близина на инцидентот кога го виделе напаѓачот како пука и удира четири лица околу 4 часот наутро.

Полицијата потоа го удриле осомничениот, 30-годишен маж. Тој бил префрлен во болницата Харлем со повреди кои не се опасни по живот.

Според очевидци, група луѓе се движеле по улицата кога еден човек застанал пред нив и почнал да пука.

Се очекува другите жртви од престрелката да преживеат, соопшти полицијата, а мотивите за нападот се уште не се разјаснети.

Видео на денот