Прва историска победа за Еурофарм Работник во ЛШ

Во четвртото коло од групата „Ц“ во салата „Боро Чурлевски“ екипата на Еурофарм Работник славеше со резултат 31:30 против Кокс од Финска, иако на паузата замина дури четири голови разлика (17:13).

После три тесни порази ракометарите на тренерот Стевче Алушовски ги израдуваа своите навивачи со својата прва победа во дебитантската сезона од најквалитетното европско клупско натпреварување.

При нерешени 30:30 левото крило на битолчани Гоце Ојлески реализираше од пенал на една минута до крајот на средбата. Финците имаа последен напад за израмнување, последниот удар за реми на Финците го имаше рускиот среден бек Јури Семенов, но беше одбранет од страна на Митревски.

Во победничките редови доминираше Остроушко со осум голови, пет беа дело на Ојлески, а четири запиша Граџан. На спротивната страна шестпати во листата на стрелците се запиша Таминен.

Прочитајте и...  Нема спорт во Италија и во април

После четири кола води Савехоф со максимални осум бодови, седум има Бидасоа Ирун, пет Спортинг, по два Еурофарм Работник и Кокс, а на дното е Татран Прешов без бодови.

Наредниот петти меч во ЛШ Еурофарм Работник ќе го има на 20 октомври повторно на домашен терен против словачкиот состав на Татран Прешов.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат