-2 C
Скопје

Протести во Ереван за оставка на премиерот Пашинјан

Десетици опозиционери и активисти денеска ја блокираа централната авенија во главниот град на Ерменија, Ереван, барајќи оставка од премиерот Никола Пашинјан.

„Тој ја украде иднината на нашите деца и мора да си замине. Тој ја продаде нашата земја”, извикуваа демонстрантите.

Агенцијата ТАСС објави дека полицијата започнала со апсење на демонстрантите.

Во Ерменија со денови се одржуваат протести против Пашинјан, кој е обвинет за склучување мировен договор со Азербејџан, со посредство на Русија, на штета на Ерменија и Нагорно-Карабах, област во Азербејџан со мнозинско ерменско население околу која последните месеци се води војна меѓу двете соседни земји. 

 

Прочитајте и...  Бројот на новозаразени и починати се намалува, во тек се преговори за 200.000 кинески вакцини

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар