Пронајдена мајката која си го остави новороденчето во парк: ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ - Слободен печат

Пронајдена мајката која си го остави новороденчето во парк: ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ

Полицијата ја пронашла мајката која го остави своето новороденчето во парк до скопската населба Топанско Поле. Таа е малолетна и дала изјава дека не е во можност да се грижи за бебето, а тоа нема друг родител. Во присуство на нејзината мајка која и е законски старател, девојчето било однесено на лекар.

– Малолетната мајка даде изјава дека не е во можност да се грижи за своето дете поради што, откако ќе се стабилизира неговата здравствена состојба, тоа ќе биде префрлено во згрижувачко семејство. Мајката има рок од три месеци да се предомисли, а ако тоа не се случи, бебето ќе биде дадено на посвојување – вели Наташа Станојевиќ, директорка на Цетарот за социјални работи во Скопје.

Прочитајте и...  Џафери: Да ги направиме изборите свечен ден

Дали мајката ќе одговара затоа што детето го оставила во паркот веднаш по породувањето, ќе треба да се изјасни полицијата.

Бебето вчера беше пронајдено во парк во Топанско Поле од случаен минувач. Потоа беше пренесено на Клиниката за детски болести каде му е дадена неопходната медицинска грижа и тоа е во добра општа состојба.

Прочитај повеќе

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат

Тачи: Косово ќе произведува мир, ќе биде фактор на стабилноста во регионот

Слободен печат

Хрватска и Австрија ќе донираат по еден милион, Грција 2,5 милони евра

Слободен печат

Десет клиники во Москва добиле анонимни дојави за бомби

Слободен печат

Пристапот до финансирање од буџетот на ЕУ ќе биде условен

Слободен печат

Фон дер Лајен-Спасовски: Исполнети високите очекувања што ги постави Европската комисија

Слободен печат

1 comment

Apostol Mitev 18/05/2019 - 11:58 at 11:58

Kako e bebeto koe sto e ostaveno?Imate li nekoi infirmacii?

Reply

Остави Коментар

9 − 5 =

Прочитај повеќе

Спасовски: Солидарноста беше и останува ѕвезда водилка

Слободен печат

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Слободен печат

(ГАЛЕРИЈА) Стотици луѓе на маршот „Чекориме за правда“, повикаа за правни разрешници и крај на криминалот

Слободен печат

(ВИДЕО)Заев: Нашиот народ е желен за правда, сега на ред е Европската Унија

Слободен печат

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат