Промоција на книгата за деца „Веселата зграда“ од Ана Голејшка Џикова и Драш – Слободен печат
ВестиКултура

Промоција на книгата за деца „Веселата зграда“ од Ана Голејшка Џикова и Драш

В среда, на 9-ти октомври, во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“, со почеток во 18.30 часот, ќе се промовира книгата за деца „Веселата зграда“.

„Веселата зграда“ е книга за деца на авторката Ана Голејшка Џикова, додека илустратот е Драган Китановски – Драш.

Сликовницата, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“ преку веселите стихови на поетесата Голејшка Џикова и разиграните илустрации од графит-артистот Драш, ни раскажува за жителите на една зграда со седум ката. Во неа, кат по кат, нè запознава со: учителката во пензија Ката, Молња и Громче, елекричарот чичко Ват, Јасна, Перо и нивниот мачор Неро, со младиот сликар, магичната Вера, кученцето Луна и семејството гулапчиња.

Промоцијата ќе започне во 18.30 часот со работилница за деца, на тема „Обој ја својата весела зграда“, на која дечињата ќе дадат свое, шарено видување на зградата од приказната на Ана и Драш. Во продолжение ќе следува официјално претставување на книгата со авторката и илустраторот.

Промотор на „Веселата зграда“ ќе биде Милан Дамјаноски, доцент по англиска книжевност на Филолошки факултет „Блаже Конески“ и рецензент на книгата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close