ПРОМОЦИЈА НА КНИГА СЕ ПРЕТВОРИ ВО ПОЛИТИЧКИ СУДИР: Поддржувачи на власта и опозицијата во Белград направија хаос

Активистите на опозицискиот Сојуз за Србија (СЗС) синоќа во центарот на Белград го бркаа заменик градоначалникот Горан Весиќ, откако ја промовираше книгата за главниот град на Србија.

Инцидентот се случи по промоцијата на „Книгата за Белград” на Горан Весиќ, кога прво имаше взаемно туркање меѓу членовите на обезбедувањето на Весиќ и активистите на СЗС, а потоа и бркање на заменик-градоначалникот додека тој одеше кон службениот автомобил, извикувајќи „Уа” и „Весиќ крадецу„.

Според агенцијата Бета, инцидентот се случил кога Весиќ излегувал од галеријата „Прогрес” на улицата „Кнез Михајлова”, каде беше одржана промоцијата на книгата.

За време на меѓусебното туркање на припадниците на обезбедувањето на Весиќ и активисти на СЗС, делуваше дека некој го турна заменик градоначалник, а потоа активистите на опозицијата трчаа по Весиќ од излезот на галеријата во правец на улицата „Змај Јовина”. Тие со навреди ги пречекаа гостите на промоцијата, меѓу кои и генералниот секретар на Претседателот на Србија, Никола Селаковиќ, а една од активистите на СзС се обиде со телото да го запре возилото во кое се наоѓаше Весиќ.

Прочитајте и...  Спасовски: Претседателот Заев со храбри одлуки отвори НАТО и ЕУ перспективи, а Мицкоски гледа во преговарачката рамка и вели не е рамка

Претходно, во вечерните часови се случи вербална конфронтација, проследена со туркање од активисти на владеачката Српската напредна партија (СНС) и Сојузот за Србија, кои пред галеријата Прогрес ја организираа изложбата „Весиќ, каде е сега мојот Белград”. Инцидентот се случи кога активистите на СНС се обидоа да им ја предадат книгата на Весиќ на претставници на Партијата за слобода и правда (ССП), Борко Стефановиќ и Марко Бастаќ, кој е претседател на општината Стар град .

Додека активистите на СЗС викаа „Весиќ, крадец”, припадниците на СНС одговорија со „Ѓилас, крадец”.

Младите на двете партии почнаа да се туркаат, но ситуацијата брзо се смири.

Прочитајте и...  Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Министерот за труд и социјална политика Зоран Ѓорѓевиќ, исто така, беше исвиркан од активистите на СЗС кога влегуваше на презентацијата на книгата на Весиќ.

Прочитај повеќе

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат

„Вице даде зелено светло“ – На Јутјуб се појави нова аудио снимка

Слободен печат

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат

Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Слободен печат

Реџепи: ВМРО-ДУИ може да формираат коалиција, но во опозиција

Слободен печат