Продолжуваат протестите во Белорусија, приведени 20 демонстранти

Полицијата опколува мирни демонстранти на протестот / 26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Полицијата во Белорусија приведе 20 демонстранти, кои вчера повторно се собраа на плоштадот во центарот на Минск да протестираат, барајќи оставка на белорускиот лидер Александар Лукашенко.

И вчера се одржаа протести во белоруската престолнина / 26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
Полицијата приведува демоснтратни / 26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Новите апсења на демонстрантите, кои се на улиците повеќе од две недели, следуваа по зголемениот притисок од властите врз опозицијата.

Полицијата опколува мирни демонстранти на протестот / 26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Неколку активисти се уапсени во последните неколку дена, додека други беа повикани на разговор, а на десетици демонстранти им е наредено да се појават на суд.

Полицијата апси постар маж / 26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
Полицијата апси постар маж / 26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
Четири жртви на протестите во Белорусија / Август 2020, Минск, Белорусија / Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
Полицијата блокира влез на црква каде демонстранти се кријат за време на протестите / 26 август 2020, Минск, Белорусија / Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
26 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Протести се одржаа и во останатите белоруски градови, а толпа луѓе се собра и пред белоруската амбасада во украинската престолнина Киев.

Протести пред белоруската амбасада во Киев, Украина / 26 август 2020 Киев, Украина / Фото: EPA-EFE

Протестите почнаа по објавувањето на официјалните резултати од претседателските избори на 9 август, според кои Лукашенко го освои шестиот последователен претседателски мандат со 80 проценти од гласовите, а неговата противничка Светлана Тихановскаја помалку од 10 отсто од гласовите.

Минск, Белорусија / 23 август 2020 / Фото: EPA-EFE/YAUHEN YERCHAK

Опозицијата смета дека изборите биле нерегуларни и повика тој да си даде оставка по 26 години власт. 

25 август 2020 Минск, Белорусија / EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Илјадници граѓани од цела територија на Белорусија бараат правдата на улиците речиси 20 дена.

КУЛТУРНИ ДЕМОНСТРАНТИ: Белорусите го рушат Лукашенко, но и прават работи кои го воодушевуваат светот (ФОТО+ВИДЕО)

Во меѓувреме поголем број демонстранти беа брутално нападнати од полицијата, како и малтретирани откако многумина од нив беа приведени.

Модри од пендреци и ѓонови – лекар сведочи за демонстрантите претепани од полицијата во Минск (ФОТО)

Лукашенко пристигна во резиденцијата во Минск со пушка во рака (ВИДЕО)

На Лукашенко му се случи исто како и на Чаушеску, работниците му го прекинаа говорот (ВИДЕО)

 

Видео на денот