Принцот Вилијам ја држи иднината на кралското семејство во свои раце

принц вилијам
Принц Вилијам / Фото: EPA-EFE/LPhot KEVIN WALTON / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE / HANDOUT MANDATORY CREDIT

Иако целото внимание следната недела ќе биде насочено кон кралицата Елизабета Втора, која оваа година ја слави својата 70-годишнина на престолот, за оние кои се насочени кон иднината на британската монархија, вниманието се префрла на нејзиниот внук принцот Вилијам.

Британското кралско семејство претрпе неколку удари во последните години, почнувајќи со тужбата за сексуална злоупотреба во САД против синот на Елизабета, Ендрју, а потоа и со принцот Хари, помладиот брат на Вилијам, кој се откажа од должностите за да се пресели во Соединетите држави во 2020 година.

Со оглед на тоа што здравјето на популарната 96-годишна кралица е зголемен извор на загриженост, принудувајќи ја да се повлече од јавните ангажмани, нејзиниот јубилеј ќе означи не само време за размислување за нејзиното минато, туку и за иднината на семејството.

Повеќето анкети покажуваат дека мнозинството од британската јавност ја поддржува монархијата, и додека неговиот 73-годишен татко има помала популарност, Вилијам – вториот во редот за тронот – и неговата сопруга Кејт се најсаканите членови на кралското семејство по кралицата.

Но, анкетите исто така сугерираат дека оние на возраст под 50 години се многу поделени во однос на институцијата.

„Иднината почива на принцот Вилијам“, рече Метју Денисон, биограф на кралицата. „И сите знаеме дека јавното мислење може да биде нељубезно“.

Пред една деценија, среде прославите за тогашниот дијамантски јубилеј на Елизабета, имаше забележителен момент кога таа ја поздрави толпата од балконот на Бакингемската палата придружувана од Чарлс, неговата сопруга Камила, Вилијам и неговата сопруга Кејт и помалиот внук Хари.

Тоа го одразуваше долго очекуваниот план на Чарлс ефективно да ја намали монархијата на неговото потесно семејство кога ќе стане крал.

Вилијам е клучната фигура

Но, шокантното заминување на Хари и неговата сопруга Меган во Соединетите држави го плати тоа, ставајќи уште поголем притисок врз Вилијам (39) и неговото младо семејство да ја задржат долгорочната одржливост и популарност на институцијата додека се движат низ општеството што брзо се менува.

„Вилијам е клучната личност бидејќи Вилијам еден ден ќе стане крал“, рече Чарлс Реј, поранешен кралски дописник во весникот Сан. „Тој е последниот од Мохиканците, во основа. Мислам дека ужасно многу лежи во рацете на Вилијам за иднината на монархијата“.

Вилијам и Кејт (40) уживаа многу позитивно медиумско покривање во последните пет години како едни од најгламурозните парови во светот со привлечност на холивудските ѕвезди. Принцот го отфрли прекарот „срамежливиот Вилс“ што британските таблоиди му го дадоа во последната деценија кога сугерираа дека парот е мрзлив.

„Да бидам искрен, ќе добијам многу критики во текот на мојот живот и тоа е нешто што не го игнорирам целосно, но не е нешто што го земам целосно при срце“, рече тој во интервјуто во 2016 година по повод 90-тиот роденден на кралицата.

Вилијам, исто така, доби многу пофалби за неговата работа на менталното здравје, бездомништвото и животната средина, но неодамнешната турнеја на парот на Карибите беше „повик за будење“ откако тие се соочија со критики поради империјалното минато на Велика Британија.

„Знам дека оваа турнеја стави во уште поостар фокус прашања за минатото и иднината“, рече Вилијам во многу необична изјава објавена на крајот од нивната посета.

Според весникот Сандеј Мирор, посетата ги поттикнала Вилијам и Кејт да размислат како треба да изгледа монархијата, при што парот изјавил дека сакале да бидат познати по нивните имиња, а не по нивните титули – Војводата и војвотката од Кембриџ.

Мигел Хед, кој беше клучен помошник на принцот до 2018 година, рече дека иако на Вилијам не му се допаѓа церемонијата, тој ја разбира нејзината важност.

„Кога ќе ја добие главната работа, нема да го уништи сето тоа“, изјави Хед за Тајмс. „Тој е свесен дека монархијата претставува нешто безвременско што е над сите нас, и на многу луѓе им се допаѓа магијата и театарот во неа“.

Вилијам прифаќа дека монархијата треба да се движи со времето за да остане релевантна, нешто за што кралицата е пофалена. Принцот во 2016 година ја нарече негов најдобар модел за оваа работа.

„Предизвикот за мене е како да го направам кралското семејство релевантно во следните 20 години, а тоа може да биде 40 години, може да биде 60 години… Се надевам дека тоа е нешто што можам да го направам“.

Извор: Ројтерс

Видео на денот