Причини поради кои жените потешко забременуваат

Експертите од американската клиника „Mayo“ истражуваа кои проблеми потенцијално можат да предизвикаат неплодност. Веднаш дошле до првиот заклучок – оние жени кои работат физички тешки работни места имаат за 15 проценти помали шанси да забременат.

Покрај тоа нивната студија откри уште неколку причини:

Тежина

На жените кои се борат со вишокот килограми потребно им е речиси 60 проценти повеќе време да забременат во однос на жените со стандардна телесна тежина.

Стрес

Жените кои се секојдневно изложени на стресни ситуации имаат два пати поголем ризик од неплодност. Експертите во ваквите случаи препорачуваат јога или медитација.

Паметни телефони

Тие се извор на зрачење кое кај мажите наводно ја нарушува способноста на спермата да ја оплоди јајната станица.

Прочитајте и...  Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Премногу секс

Иако во текот на плодните денови жените имаат зголемена желба за секс, не се препорачува да претерувате. За нормално, медицинските лица го сметаат за еднаш до два пати дневно за време на плодните денови.

Цигари

Познато е колку пушењето е штетно и влијае лошо на здравјето, а особено на женските полови органи. Дури 133 проценти од случаите за неплодност се поврзани со цигарите.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 5 август: Стрелци се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете што објави: Џеј Ло ја покажа спалната соба и доби 1,2 милиони лајкови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Слободен Печат

Од нејзиното мешање ќе ви се заврти во глава: Погледнете како танцува најзгодната српска пејачка и тоа на плажа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски