8 C
Скопје

Претседателот Пендаровски не гледа потреба од промена на Уставот

Претседателот Стево Пендаровски не гледа потреба од какви било измени на Уставот. На прашањето на Слободен печат кој е ставот на шефот на државата за предлогот на министерот за надворешни работи Бујар Османи Бугарите да се стават во преамбулата на Уставот, од неговиот кабинет одговорија:

– Такво нешто ниту е побарано од бугарска страна, ниту претседателот очекува воопшто да се случи затоа што усвојувањето и евентуалните амандмани на Уставот се исклучиво наше суверено право и надлежност. Во овој момент, претседателот не гледа никаква потреба за какви било измени на Уставот.

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека иако никој не побарал, тој предлага Бугарите ако треба да се стават во преамбулата на Уставот за полесно да се организираат и да ги остварат своите индивидуални и колективни права и за да не може некој да прави кампања дека државата прави репресија на кој било граѓанин заради етничката припадност.

Прочитајте и...  Бугарија последна во ЕУ според индексот на слобода на медиуми на „Репортери без граници"

Од Владата сѐ уште не го кажале својот став во врска со предлогот на министерот за надворешни работи.

Поврзани вести

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

По Велигден, во Бугарија може да има уште еден бран на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар