Пред Јавното обвинителство започна протестот на ВМРО-ДПМНЕ (ВО ЖИВО)

Денеска со почеток во 18 часот започна граѓански протест во организација на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ.

Publiée par Sloboden Pecat sur Mardi 25 février 2020

Од партијата истакнаа дека протестот е против неправдата за која претседателот на владеачката СДСМ, Зоран Заев, е виновен.

Фото: Драган Митрески/Слободен печат

Протестот започна пред Јавното обвинителство на кејот на Вардар во центарот на Скопје.

– Оваа држава која почива на правдата, на нашата борба за независност и слобода, на почитувањата на правото, во која Македонците се борат за своите правдини, мора да се спротивстави на ваквото брутално кршење на законите и Уставот. Тоа е наша обврска, наша должност, но и наша задача – рекоа од ВМРО-ДПМНЕ.

Фото: Драган Митрески/Слободен печат
Фото: Драган Митрески/Слободен печат
Прочитајте и...  Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Прочитај повеќе

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат

Остри критики за Министерот за безбедност на Индонезија откако го спореди коронавирусот со жените

Слободен печат

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат

Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Италија ќе добие 170 милијарди евра од средствата на ЕУ фондот

Слободен печат

УХМР најавува пороен дожд и грмежи во попладневните часови

Слободен печат

Џонсон следниот месец ќе ги продолжи преговорите за Брегзит

Слободен печат

Извештај на граѓанските организации за недостатоците во спроведувањето на Цел 16.3 на ОН во РСМ

Слободен печат

Туризмот на глобално ниво ќе опадне за 70 отсто, но тоа не е се: Во иднина потполно го менува својот модел

Слободен печат

Јавна расправа пред Апелација за пресудите за „27 април”, обвинителството има жалба за ослободителната пресуда на Дурловски

Слободен печат