Познатиот музичар Р. Кели осуден на 30 години затвор за заведување на малолетници и рекет

Р. Кели го очекуваат уште судења за подведување и злоупотреба на малолетници/Фото: EPA-EFE/TANNEN MAURY

Познатата американска ар-ен-би ѕвезда Р. Кели доби 30 години затвор поради водење на синџир за проституција и рекетирање. Тој беше прогласен за виновен по сите точки од обвинението, вклучително и заведување малолетници користејќи слава.

Судијата Ен М. Донели го осуди и покрај барањето на неговите бранители да го осудат на 10 години затвор. Кели дозна за својата казна откако неговите жртви опишале како ги нападнал и како ги заведувал обожавателите. Девет жени и двајца мажи детално опишале како Р. Кели сексуално ги злоставувал и понижувал.

Р. Кели беше прогласен за виновен за сексуална трговија и злоупотреба минатата година. Сведоците рекоа дека жртвите се надевале дека тој ќе им помогне во нивните кариери и се нашле во ситуација кога тој барал апсолутна послушност од нив.

Обвинителите истакнаа дека тој ги користел „славата, парите и популарноста“ за систематски „да ги следи децата и младите жени за сопствено сексуално задоволство“ и дека избегнувал казнување, додаваат тие, речиси триесет години. Тие истакнаа дека тој не покажал каење и дека е убеден дека „неговиот музички талент треба да го ослободи од потребата да го контролира своето однесување“.

На почетокот на овој месец, федералните обвинители во Њујорк предложија затворска казна од најмалку 25 години за „злосторства долги со децении“ и за „бездушно непочитување на последиците“ со кои се соочија жртвите.

„Тој ги уништува животите на луѓето многу долго време и затоа мислам дека казната од 25 години е премала. Мораме да живееме со ова засекогаш, тоа не е нешто што едноставно ќе исчезне. Заклучете го таму доживотно. Заклучете го горе и фрлете го клучот“, рече претходно неговата жртва Лизет Мартинез.

Жртвата Кити Џонс, од друга страна, рече дека нема никаков проблем со предлогот на тужителот, но и дека ништо од тоа нема да и го врати времето на неа и на другите или да ја отстрани траумата што ја стекнала.

Тоа не е крајот на судските процеси против некогаш популарната американска пејачка. Во Чикаго допрва треба да му се суди по обвиненијата за детска порнографија и попречување на правдата.

Видео на денот