Поведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 37 години, за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик.

Телото на починатата беше пронајдено од минувачи на 5 август 2019 година, во атар на с. Горно Оризари, во близина на локалниот пат кој води од Шуто Оризари. Телото било таму оставено, откако осомниченот на 3 август околу 15.30 часот го извршил кривичното дело при вршење семејно насилство кон жртвата со која живеел во вонбрачна заедница. По настаната  вербална расправија, осомничениот започнал со тупаници да ја удира жртвата по главата, по што и нанел две убодни рани од кои настанале тешки телесни повреди со смртен исход.

Прочитајте и...  Дел од Карпош без вода

Јавниот обвинител  од Основното јавно обвинителсто Скопје, со поведување на истражната постапка до Судот поднесе Предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице,  поради постоење на опасност од бегство и опасност од влијание врз сведоци.

Прочитај повеќе

МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен

МИА Агенција

Ердоган: Грција ги создаде тензиите во Источниот Медитеран

Слободен печат

Најден жив исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

МИА Агенција

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат