Tag : ојо скопје

Хроника

Казни за четворица скопјани кои без дозвола се шетале за време на полициски час

Слободен печат
Основното  јавно обвинителство Скопје денеска поднесе три предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно четири лица, осомничени за кривично дело – Непостапување...
Хроника

ОЈО Скопје бара притвор за 21-годишник кој поседувал арсенал оружје

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје...
Хроника

Скопското обвинителство гони 19 прекршители на полицискиот час

Слободен печат
Против 19 лица кои не го почитувале полицискиот час Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози заради извршено кривично дело –...
Хроника

Скопјанец осомничен за убиство: Со удари по главата и телото усмртил жена со која живеел

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 27-годишно лице, осомничено за кривично дело – Убиство од член 123...
Хроника

Предложени глоби за осум лица заради непочитување на полицискиот час во Скопје

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје до надлежен суд денеска поднесе предлози за издавање казнени акти против 8 лица кои не го почитувале полицискиот час, односно Одлуката...
Вести Македонија Слајдер

ОЈО Скопје ќе поведе кривична постапка доколку се утврдат пропусти кај хеликоптерската несреќа

Слободен печат
Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска изврши увид на Меѓународниот аеродром Скопје, каде околу 11:30 часот се преврте хеликоптер на Министерството за...
Хроника

Осум казнени налози од ОЈО Скопје до Основниот кривичен суд -Скопје

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против осум лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...
Хроника

Побарани парични казни против 8 лица заради прекршувања на полицискиот час во Скопје

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за определување казнени налози против осум лица, кои ја прекршиле Одлуката за забрана и посебен режим за движење...
Хроника

Обвинети 25 лица за непочитување на здравствените прописи во Скопје​

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе 20 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 25 лица обвинети за кривично дело – Непостапување според...
Вести Македонија Слајдер

ЈО оформи предмет за застарените предмети на Јово Вангеловски

Слободен печат
Јавното обвинителство за предметот за заборавените стари предмети од поранешниот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски за „МКД.мк“ вели дека е одреден јавен обвинител кој...