Tag : ојо скопје

Хроника

Поднесено обвинение против скопјанец за поседување дрога и муниција

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за продолжено кривично дело –  Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни...
Хроника

Дрога и муниција пронајдени во дом на скопјанец, ОЈО бара притвор

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка поради основано сомневање дека едно лице ги сторило кривичните дела „неовластено производство и пуштање во...
Вести Македонија

Обвинение против скопјанец кој пред малолетните деца ја тепал сопругата со боксови

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено продолжено кривично дело – Телесна повреда согласно член 130 став 2 во врска...
Хроника

Скопјанец во импровизирани бункери криел арсенал оружје и хероин

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице заради основано сомнение дека сторил кривични дела – Недозволено изработување, држење и...
Вести Македонија Слајдер

ОЈО Скопје „пресече“: Нема основа за постапка во случајот „Теретана”

Слободен печат
Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје нема да поведе постапка за случајот „Теретана” во кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и уште неколку лица се сомничеа...
Вести Македонија Слајдер

ОЈО Скопје ја обжали условната пресуда за сообраќајката кај Млечен и предлага затвор за обвинетиот

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд Скопје денеска вложи жалба на изречената првостепена пресуда на Основниот кривичен суд Скопје со која обвинетиот за сообраќајната...
Вести Македонија Слајдер

Поднесено обвинение за Милошоски и уште 12 лица во предметот „Моќник“​

Слободен печат
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против три лица и Обвинителен предлог против 10...
Хроника

Чаирчанец се заканувал на соседите, потоа пукал во нивниот стан

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот...
Хроника

Скопјанец затечен како краде од угостителски објект

Слободен печат
Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Разбојничка кражба од член 238 став 1 од Кривичниот законик донесе денеска јавен...
Хроника

Скопјанец осомничен за недозволено поседување оружје и муниција

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено изработување,...