Потег за секоја почит: Фабрегас со лекција за сите фудбалери

Шпанскиот играч од средниот ред предложил да не добива надомест за следните четири месеци и на тој начин му помогне на Монако.

Поранешниот шпански фудбалски репрезентативец се согласил доброволно да ја намали својата плата за 30 проценти за да му помогне на својот клуб Монако финансиски поради тешката сезона во која се наоѓа поради пандемијата од коронавирус.

Сеск Фабрегас (32), играч од средниот ред исто така предложил да не добива надомест за следните четири месеци.

Ова привремено ќе заштеди околу 2 милиони евра за клубот од Кнежеството, при што Шпанецот се откажа од 500.000 евра.

Шпанецот исто така најави дека ќе го преземе 30 процентното намалување на надоместокот на персоналот во центарот за обука на клубот на свој грб, за да можат да ја добијат целосната плата за време на кризата.

Семејството на Фабрегас е погодено од КОВИД-19, откако неговата 95-годишна баба Флора била дијагностицирана со инфекцијата во специјализиран дом за стари лица во Шпанија.

Прочитајте и...  Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат