12 C
Скопје

Поради ширењето на мутираниот коронавирус каталонската Влада ги одложи изборите

Парламентарните избори во Каталонија, во североисточна Шпанија, се поместени од 14 февруари на 30 мај, поради ширењето на новиотмутиран вид на коронавирус во последните денови, соопшти денеска каталонската Влада.

Одлуката за одложување на изборите беше донесена по состанок меѓу владата и сите партии кои се согласија за потребата од одложување на датумот.

Во изминатите две недели, бројот на заразени со вирусот во Каталонија достигна 532 на 100.000 жители, што означува „екстремен ризик”, а истовремено на интензивна нега, пациентите со вирусот зафатија 42 отсто од капацитетот, па владата ги продолжи ограничувачките мерки.

СЗО со загрижувачка прогноза: Оваа година пандемијата може да биде потешка од претходната

Изборите во Каталонија, индустриски и туристички развиена автономна покраина, се одржуваат бидејќи Врховниот суд во Мадрид во септември му забрани на премиерот Ким Тора да извршува јавни функции за една и пол година.

Прочитајте и...  ЕУ со регулатива во борбата против родова дискриминација: Јавна објава на платите на мажи и жени на исти работни позиции

Извор.МИА

Поврзани вести

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Сава Јањиќ: Љубовта на Атанасије кон Косово беше неизмерна

Слободен печат

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на „АстраЗенека“ против бразилската мутација

Слободен печат

Рекордна заплена на дрога: Црногорската полиција пронајде 250 килограми „сканк“ во камион, возачот избега

Слободен печат

Д-р Пановски: Во Македонија има петпати поголема смртност од корона од просекот во светот

Слободен печат

Остави Коментар