Tag : каталонија

Вести Свет

Суспендирана одлуката за повторно воведување карантин во дел од Шпанија

Слободен печат
Шпанското правосудство денеска ја укина одлуката за повторно воведување карантин за населението во Леида и околината. Воведувањето карантин беше наложено во неделата од страна на...
Вести Свет

Каталонија воведе задолжително носење на заштитни маски на јавни места

Слободен печат
Каталонија од денеска  е првата шпанска покраина која воведува задолжително носење заштитни маски на јавно место, во сите услови и за сите жители и посетители....
Вести Свет

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат
Поради загрижувачкото зголемување на бројот на инфицирани од коронавирусот во регионот Сегрија, во шпанската покраина Каталонија, воведено е ограничување на движењето, што е прв ваков...
Вести Свет

Мачор во Каталонија се заразил од коронавирус и угинал

Слободен печат
Мачорот Негрито од едно семејство во Каталонија бил позитивен на тестот за новиот коронавирус, изјави денеак професор кој направи обдукцијата. Сепак мачорот не угинал од...
Вести Свет

Каталонскиот лидер Квим Тора е позитивен на коронавирусот

Слободен печат
Регионалниот лидер на Каталонија, Ким Тора изјави денеска дека е позитивен на Ковид-19 и ќе биде во самоизолација во зградата на Владата. Вицепремиерот на Каталонија,...
Вести Регион Слајдер

„Ел Периодико“: Бојко Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија

МИА Агенција
Каталонската полиција и обвинителството за борба против корупцијата во Шпанија врши истрага дали бугарскиот премиер Бојко Борисов е поврзан со евентуално перење пари во таа...
Вести Свет

Суд во Белгија го одби барањето на Пуџдемон и Комин да се поништи нивната екстрадиција во Шпанија

Слободен печат
Суд во Белгија одби да одговори на барањето на поранешните каталонски лидери Карлес Пуџдемон и Тони Комин кои бараа да се поништи европското барање за...
Вести Свет

Шпанскиот премиер и каталонскиот лидер се договорија да преговараат за поголема автономија на Каталонија

МИА Агенција
Шпанскиот премиер Педро Санчез, првпат по една година, се сретна со каталонскиот лидер Ким Тора за да ги договорат преговорите, што ќе почнат подоцна во...
Вести Свет

Квим Тора ќе распише предвремени парламентарни избори во Каталонија

Слободен печат
Премиерот на Каталонија Квим Тора денеска изјави дека планира да распише предвремени парламентарни избори во шпанската покраина. Тој додаде дека изборите ќе бидат распишани откако...
Вести Свет

Каталонски политичар осуден поради референдумот за независност најави нов референдум

Слободен Печат
Поранешниот потпретседател на каталонската влада Ориол Жункерас кој е осуден на 13 години затвор изјави дека Каталонија ќе организира нов референдум. Жункерас е осуден токму...