6 C
Скопје

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил.

Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со проѕирна обвивка. Мноштво луѓе се собраа во и пред црквата, пренесува Индекс.

Иако СПЦ претходно соопшти дека ќе ги почитува епидемиолошките мерки, тоа не се случи. За разлика од погребот на Амфилохије во Црна Гора, кога повеќето луѓе не носеа маски, тука некои луѓе носат маски. Како и да е, има премногу луѓе во затворен простор и бакнуваат стакло наместо тело.

Исто така е забележано дека луѓето примаат причест од иста лажичка.

Прочитајте и...  Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Поврзани вести

СДСМ: Апсурдно е тврдењето дека ВМРО-ДПМНЕ немало ништо со амандманите

Слободен печат

Израелските пратеници го усвоија првичниот предлог за распуштање на Кнесетот, се поизвесни четвртите избори за две години

И.И.

ВИДЕО | Мицкоски: Тоа што Бучковски преговара со Бугарија е вовед во ново апокалиптично сценарио

Слободен печат

Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката агенција СТА

И.И.

Царовска: Со стратегија за паметна специјализација обезбедуваме одржлив економски раст

Слободен печат

Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

И.И.

Остави Коментар