Половина милион граѓани на ЕУ ќе мораат да ги обноват документите за да останат во Велика Британија

Од досегашните обработени апликации, 58 отсто се со решен статус, а 41 проценти се во статус пред решение.

Околу половина милион граѓани на Европска Унија, кои живеат во Велика Британија ќе мора да аплицираат за нов имиграциски статус што им е потребен да останат во Велика Британија по Брегзит.

Владата изврши најголеми промени во контрола на британските граници во последните неколку децении, а по Брегзит имигрантите од ЕУ нема да имаат приоритетен статус во однос на оние од другите земји.

Доколку сакаат да останат во Велика Британија, граѓаните на ЕУ мора да аплицираат за статус на постојан престој до крајот на јуни 2021 година.

Сите граѓани на ЕУ имаат право да аплицираат за тој статус доколку престојуваат во земјата подолго од пет години, а немаат државјанство или можат да аплицираат за статус пред решение, нов вид на имигрантски статус воведен за граѓаните на ЕУ кој им овозможува да живеат и работат во Велика Британија.

Прочитајте и...  Во Велес продолжуваат активностите за дезинфекција

Официјалните статистики покажуваат дека околу три милиони граѓани на ЕУ поднеле молба за така наречениот статус на решение односно статус на постојан престој еден вид дозвола од Владата да останат во Велика Британија.

Од досегашните обработени апликации, 58 отсто се со решен статус, а 41 проценти се во статус пред решение.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат