13 C
Скопје

Полицијата во Малта уапси уште двајца за убиство на новинарката Дафне Каруана Галиција

Полицијата во Малта уапси уште две лица за убиството на новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година, пренесе агенцијата Ројтерс

Тие доцна синоѓа беа изнесени пред судот под силно полициско обезбедување, а кратко пред да бидат донесени пред судот комесраот на малтешката полиција Анџело Гафа изјави дека според доказите уапсени се сите клои се поврзани со нејзиното убиство

Според весникот Гардијан  комесарот Гафа, пред рочиштето на обвинетите Роберт Агиус и Џејми Вела во судот на Малта, изјави дека тие набавиле бомба од чија експлозија загина новинарката  Каруана Галиција.

Британскиот весник наведува дека досега седум мажи или признале или биле обвинети за соучество во убиството на Каруана Галиција, меѓу нив и мултимилионерот и бизнисмен Јорген Фенеш, кој во притвор ја чека одлуката и се изјасни дека не е виновен за поттикнување убиство.

Новинарката беше убиена во експлозија на бомба поставена под нејзиниот автомобил. Таа имаше свој блог на кој објавуваше извештаи за корупција, а пишуваше и за поврзаноста на владата со припадници на малтешкото подземје.

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Силна бура во Хрватска: Илјадници громови удрија во Истра

Слободен печат

Филипините ги враќаат подарените 1000 дози кинески вакцини: Немале одобрение

Слободен печат

Војниците на Беливук откажуваат послушност: Почнаа да откриваат сè за злосторствата на кланот

Слободен печат

Трагедија заради селфи? 20 годишно момче од Војводина се качи на вагон, го убија 25.000 волти

Слободен печат

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат

Лукашенко: Белорусија разви своја „жива“ вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар