6 C
Скопје

Погребалното во Мадрид се крена на штрајк, тенки се со персонал поради пандемијата

Вработените во погребалната служба во Мадрид почнаа денеска со 24-часовен штрајк со барање за поголем број вработени за да се подготват со очекуваниот пораст на смртните случаи од коронавирусот во време на вториот бран на пандемијата.

Според локални медиуми, се штрајкува на влезот на гробиштата Карабанчел во јужен Мадрид на Денот на сите светци, кога шпански семејства традиционално одат на гробишта за спомен на починатите.

Ригорозни мерки за посета на гробиштата по повод празникот Сите светци/ Мадрид, Шпанија, 1 ноевмри 2020/ Фото: EPA-EFE/MARISCAL

Тие го повикаа градоначалникот на Мадрид, Хозе Луис Мартинез-Алмеида, да поднесе оставка и бараат вработување на најмалку 20-на нови луѓе.

За време на екот на почетокот на пандемијата кон крајот на март и април, за погреб во Мадрид се чекаше од пет до шест дена, а кремирањата требаше да бидат извршени во градовите стотици километри оддалечени поради недостаток на капацитет.

Прочитајте и...  Брисел ја суспендира развојната помош за Мјанмар: ЕУ нема да финансира воени власти

Во Мадрид има 14 гробишта, вклучувајќи го и оној кај Карабанчел, како и две мртовечници и два крематориума. Во моментов вработени се 478 лица. Вработените во септември организираа 24-часовен штрајк за истиот проблем.

Поврзани вести

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

Илинка Иљоска

Николовски: Не гледам јасен бенефит од графата за етничка припадност

Слободен печат

Италија ги одложува локалните и регионални избори: Драстично е зголемен бројот на новозаболени од ковид- 19

Слободен печат

Остави Коментар