Tag : штрајк

Вести Економија

Штрајк на вработените во „Амазон“ – компанијата е невнимателен и создава здравствен ризик за вработените

Слободен печат
Вработените во „Амазон” почнаа штрајк на шест локации во Германија, јави „Шпигел”. Во неделата, синдикатите ги повикаа вработените во „Амазон” да излезат на штрајк в понеделник...
Вести Регион Слајдер

Бошко Обрадовиќ почна штрајк со глад пред Народното Собрание

Слободен печат
Лидерот на движењето Двери, Бошко Обрадовиќ започна штрајк со глад пред Националното собрание. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Обрадовиќ рече дека со...
Вести Свет

Штрајк на работниците во хемиската индустрија во Ломбардија

Слободен печат
Синдикатите на работниците во хемиската индустрија во северниот италијански регион Ломбардија најавија денеска дека ќе излезат на штрајк на 25 март за да го заштитат...
Вести Регион

24-часовен штрајк во Атина: Синдикатите против новиот закон на владата за социјално осигурување

МИА Агенција
Мирно и масовно, со слогани и плакати против новиот закон на владата за социјално осигурување, граѓани и членови на синдикатите учествуваа на протестите одржани во...
Вести Регион

ШТРАЈК ВО ГРЦИЈА: Атина утрово остана без јавен превоз

Слободен печат
Синдикатот на вработените во јавниот сектор (АДЕДИ) од утрово започна 24-часовен штрајк во знак на протест поради новиот закон во социјалното осигурување што вчера беше...
Вести Економија Слајдер

Постигнат договор за прекин на блокадата на железничкиот транспорт

МИА
Нормализиран е железничкиот товарен сообраќај, а патничкиот ќе биде во функција по полноќ, откако по петдневниот прекин на работата попладнево е постигнат договор помеѓу машиновозачите...
Вести Економија

Сугарески: Машиновозачите да се вразумат, досега е направена девет милиони денари штета од блокадата

Слободен печат
Штетата од блокадата на железничкиот сообраќај, што трае веќе четврти ден,  досега изнесува девет милиони денари, а другите држави сериозно размислуваат да го пренасочат сообраќајот...
Вести Македонија

Да се прекине со незаконскиот штрајк, апелираат од Железници на РСМ

Слободен печат
Со оглед на тоа дека машиновозачите и помошниците индивидуално прекинале со работа, индивидуално и ќе треба да се изјаснат дека прифаќаат или одбиваат да ги...
Вести Македонија

Втор ден во прекин железничкиот сообраќај 

Слободен печат
Патниот и товарниот железнички сообраќај и денеска е во прекин поради штрајк на машинскиот персонал во Железници Транспорт. Тие бараат зголемување од 30 до 40...
Вести Свет

ШТРАЈК НА МЕДИЦИНСКИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХОНГКОНГ: Бараат целосно затворање на границата со Кина за намалување на ризикот од коронавирусот

Слободен печат
Стотици медицински работници во Хонгконг денеска почнаа штрајк со барање за целосно затворање на границата со Кина, за да се намали ризикот од коронавирусот. Хонгконг...