6 C
Скопје

Tag : штрајк

Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Трета ноќ по ред штрајкуваат хонорарците од Србија што работат на Интернет

Илинка Иљоска
Пред Националното собрание во Белград, во тек е третата вечер од протестот на Здружението на хонорарни работници на Интернет, кои ќе спијат во три големи...
Вести Свет

Штрајк на „Амазон” во Германија: Синдикатот бара признавање на колективните договори и зголемување на платите за 4,5 отсто

Слободен печат
Синдикатот „Верди“ повика на штрајк во шест објекти на „Амазон“ во Германија. Предвидено е штрајкот што почна доцна синоќа да трае четири дена. Ова е...
Вести Свет

ФОТО: Генерален штрајк на сите вработени во Амазон во Италија: Нема да бидеме „робови на алгоритмите“.

Слободен печат
По првпат, сите вработени во производствениот синџир на Амазон во Италија стапија во 24-часовен штрајк. Тие бараат намалување на работниот ритам, посочувајќи дека претпоставените ги...
Живот Магазин Магазин слајдер

Уморна мајка престанала да чисти низ дома за да види што ќе се случи: Кој прв ќе се откаже?

Слободен Печат
Една мајка сакала да дознае како ќе реагира нејзиното семејство кога таа одеднаш ќе престане да ги извршува сите работи низ домот. Резултатите воопшто не...
Вести Македонија

Прекинат штрајкот на грчкиот премин Евзони

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека според информациите добиени од Република Грција од 05.30 часот утринава(18.02.2021) Граничниот премин Евзони е отворен за секаков...
Вести Македонија

МВР: Граничниот премин Евзони во среда и четврток ќе биде затворен поради штрајк на грчките цариници

Слободен печат
Поради штрајк на грчките цариници, граничниот премин Евзони од 05.00 часот на 17 февруари до 08.00 часот на 18 февруари 2021 година ќе биде затворен...
Вести

Утре штрајк на словенечките полицајци

Слободен печат
 Словенечката полиција утре почнува „бел” штрајк, што може да влијае на сообраќајот на граничните премини со Хрватска, соопшти денеска Полицискиот синдикат на Словенија. Штрајкот почнува...
Вести Регион

Во близина на границата меѓу Хрватска и БиХ: Стотици мигранти почнаа штрајк со глад

Слободен печат
Стотици илегални мигранти, блокирани на отворено во близина на босанскиот град Бихаќ, почнаа штрајк со глад и одбија да се сместат во шатори, објавија медиуми...
Вести Свет

Тридневен штрајк на вработените во „Амазон” во Германија

И.И.
Околу 2.500 работници на „Амазон” во Германија почнаа тридневен штрајк денеска, временски закажан за да ја нарушат продажбата за време на „црниот петок”. Штрајкот, повикан...
Вести Регион

Грција во услови на карантин: Контролата на летање денеска со шестчасовен прекин на работата, утре генерален штрајк во земјата

Слободен печат
Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција за утре закажа генерален штрајк, барајќи суштински мерки во справувањето на пандемијата, додека пак денеска, има проблеми...