4 C
Скопје

Tag : гробишта

Вести Свет

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат
Се појави уште едно видео кое сведочи за вандализмот на азербејџанската армија врз ерменска обележја во Нагорно – Карабах, откако на сила е примирјето меѓу...
Вести Регион Слајдер

Шест погреби е дневниот просек на гробиштата во Солун како последица на вирусот: Починатите од ковид-19 се закопуваат во „посебен реон“

Слободен печат
Заменик-градоначалникот на Солун, Јоргос Арвалис, за информативниот портал „Вориа”, вели дека во градот, во просек, има по шест погреби дневно на лица кои ја загубиле...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Остри коментари на сестрата на Меган Маркл – Било која пристојна личност не би си го дозволила тој срам!

Слободен печат
Сестрата на Меган Маркл, Саманта Маркл, ја повика војвотката да се извини поради „непримерните слики“ од посетата на националните гробишта во Лос Анџелес. Поранешната актерка...
Вести Свет

Погребалното во Мадрид се крена на штрајк, тенки се со персонал поради пандемијата

Слободен печат
Вработените во погребалната служба во Мадрид почнаа денеска со 24-часовен штрајк со барање за поголем број вработени за да се подготват со очекуваниот пораст на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Затворени вратите на гробиштата кон Бутел и Ново Лисиче (ФОТО)

Горан Наумовски
За време на денешниот празник христијанските гробишта ширум земјава останаа празни, а тоа беше и сликата која можеше да се забележи во Бутел и Ново...
Вести Македонија Слајдер

Забрана за посета на гробишта, освен за погреби

Слободен печат
За време на претстојниот продолжен викенд кога се одбележуваат верските празници Задушница и Педесетница (Духовден) ќе биде забранета посетата на гробиштата на територијата на целатата...
Вести

Комисијата за односи со верските заедници го осуди вандалскиот чин на сквернавење на гробиштата во Камник

Слободен печат
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи преку соопштение најостро го осуди вандалскиот чин на сквернавење на христијанските гробишта во скопско Камник. Од...
Вести Свет Слајдер

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат
На секои 15 минути возило од погребалното претпријатие застанува пред крематориумот на мадридските гробишта Ла Алмудена, а отец Едуар излегува од капелата да ги поздрави...
Вести Свет

Затвореници копаат масовни гробници во Њујорк: Градските власти се подготвуваат за црно сценарио

Слободен печат
Најголемиот град во Америка, Њујорк се подготвува за најлошото сценарио во борбата против коронавирусот, кој досега инфицираше над 216.722 и усмрти над 5.000 во таа...
Вести Свет

Германија се соочува со недостаток на тоалетна хартија – се краде и од гробишта

Слободен печат
Пандемијата од коронавирусот предизвика недостаток од поголем број артикли во германската продажба. Меѓу нив и тоалетна хартија. Ситуацијата со недостаток на овој артикал отиде толку...