Почина актерот Нед Бити

Instagram
Instagram

Познат по улогата на Отис во „Супермен“ во 1978 година и во безброј други филмови, телевизиски продукции и театарски претстави. Нед Бити беше еден од најангажираните актери кој играл во повеќе од 160 филмови. Нед беше номиниран за Оскар, две Еми награди, МТВ филмска награда за најдобар негативец и Златен глобус. 

Холивудскиот актер Нед Бити починал во саботата наутро на 83-годишна возраст, опкружен со членови на семејството и пријателите, објави неговата менаџерка Дебора Милер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jonny Question (@jonny_question)

Неговата прва улога беше во филмот „Deliverance“ од 1972 година, а во својата кариера се закити со престижната „Drama Desk Award“.

Видео на денот