ПМС: Поезија за невестите на Франкенштајн

А вие, до каде сте со ПМС поезијата?

ПМС прозата, прочитајте ја во понеделник. Ама, ајде заедно да напишеме и поезија. Овојпат, темата е Телесна пренатрупаност. 

Телесна пренатрупаност

Разголи си го телото!

Јазиците удолу им свиснале

Зјаат: голи раменици

свлечени до гради.

Ококорени (машки) зеници

скаменети

врз две коленици

на вкрстени нозе млади.

Клонирани убавици.

Силикони,

ботокси,

сек(с)цирање,

Љубов во ракавици!

Лицитирање:

Колку даваш – толку кошта

Купено!

Продадено,

па препродадено.

Препорачано.

Испорачано

по брза пошта.

Тела долги,

широки, развлечени,

расклопени и расоблечени,

растопени, разголени, отворени –

претворени во кукли смешни.

Разноразни

тела празни!

Неспретни.

Фалични.

Грешни.

Со фарабрична маана:

штеп на отупеност.

О, кутар свету, кај ли не водиш?

Со ваква телесна пренатрупаност.

Прочитајте и...  Нема кина, но има се повеќе нови филмски хитови - Ги издвоивме најдобрите! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Криси Тиген на Твитер ја обвинуваат за педофилија поврзана со кругот на Епстајн: Блокирав милион луѓе!

Слободен Печат

Маргот Роби е една од најубавите актерки во Холивуд која никогаш не престанува да изненадува: Модни комбинации кои го оттргнаа вниманиете дури и од нејзиното прекрасно лице! (ФОТО)

Слободен Печат

Едноставна вежба за дишење „4-7-8“ ја ублажува анксиозноста

Слободен печат

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Слободен печат

Актерката Нина Добрев се облече во бикини и ја покажа својата витка фугура во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог: Професионалниот раст доаѓа преку истражување и многу работа

Јасмина Кантарџиева Димков

Шестгодишно момче ја спасило својата сестра од бесно куче и се здобило со сериозни повреди: Ти си новиот херој на „Одмазниците“! (ФОТО)

Слободен Печат

Ако користите некои од овие лекови, не излегувајте на сонце!

Слободен печат

Анџелина Џоли во фустанот кој е хит летово и секоја жена ја прави да изгледа како божица! (ФОТО)

Слободен Печат

Белгиската министерка поради маската стана хит и доби огромен број комплименти! (ФОТО)

Слободен Печат

Хороскоп за 16 јули: Изборите кои ги правите денес ќе бидат поважни од кога било

Слободен печат