18 C
Скопје

Tag : пмс

Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали сум бремена? Седум главни разлики меѓу рана бременост и ПМС

Слободен Печат
Симптомите, како што се зголемен апетит, чувствителни гради и раздразливост, најчесто ги поврзуваме со предменструалниот синдром (ПМС), но многу слични појави се појавуваат и во...
Жена Магазин

ПМС: Од каде таа потреба за толку озборување?

Јасмина Кантарџиева Димков
Озборувањата не се привилегија само на малите средини, и не се само типични комшиски и домаќински размени на „информации“. Тие се присутни во сите контексти...
Жена Магазин

ПМС: 10 причини зошто е прекрасно да се биде жена, а има и уште…  

Јасмина Кантарџиева Димков
Да си признаме, да се биде жена не е баш лесна работа. Колку пати само сме си помислиле „уф, како не се родив маж“. Но,...
Жена Магазин

ПМС: Кој сака да оди во туѓи чевли

Сабота наутро. Ручекот го направив крш. Кога видов дека морковот станал сува слива, компирот мушмула, а месото модар патлиџан, им го предадов на двете миленичиња, кучињата. И...
Жена Магазин

ПМС: Венера е насекаде, и права спонзоруша е

Јасмина Кантарџиева Димков
Симболите на „родовиот идентитет“, Венера и Марс, кои вообичаено се користат за означување на полот се дел од системот на универзални симболи, широко распространети и...
Жена Магазин

ПМС: Имаме ли самодоверба и зошто ни е толку потребна?

Јасмина Кантарџиева Димков
Дали (по)некогаш сте си префрлиле самите себеси дека „сте заникаде“ и дека не можете да им одговорите на предизвиците, а тука се пред вас, како...
Жена Магазин

ПМС: Стилот нема никаква врска со дизајнерската облека која ја носите

Често слушаме – оваа личност има стил – но, што е стилот? Нешто што го надминува изгледот. Едно е сигурно, стилот нема никаква врска со...
Жена Магазин

ПМС: Само да ти кажам дека многу те сакам

Јасмина Кантарџиева Димков
Тој ужива да се забавува со неа зашто го слуша, зашто е премлада, зашто се радува на секое парфемче и на секој пар чевличиња. Башка, и...
Жена Магазин

ПМС: Не е штос да се биде убава копија. Штос е да се остане различен

Јасмина Кантарџиева Димков
Убавината е минлива и променлива категорија. Кога велиме минлива, мислиме на две работи, на природниот процес на стареење и на критериумите за тоа што е...
Жена Магазин

ПМС: За скромноста и за македонските невести на Франкенштајн

Јасмина Кантарџиева Димков
Ми се јавува една познаничка, сто години се немаме чуено, и по формалното „здраво, што правиш“, преминува на тоа што ја мачи: – Ај, ма,...